Spotkanie studentów ZPR z przedstawicielami Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (3.06.2024)

W dniu 3 czerwca 2024 roku odbyło się zdalne spotkanie studentów II roku zintegrowanego planowania rozwoju z przedstawicielami Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej poświęcone świeżo opublikowanemu projektowi Koncepcji Rozwoju Kraju 2050 (KRK 2050). Spotkanie zostało zorganizowane w ramach zajęć laboratoryjnych w module Zintegrowane planowanie rozwoju na poziomie państwa, prowadzonych przez dr. Tomasza Herodowicza.

W wizycie udział wzięli Iga Zupok-Gierwatowska (zastępca dyrektora Departamentu Strategii) oraz pracownicy Wydziału Wymiaru Terytorialnego: Emilia Malak-Pętlicka (naczelnik) oraz Jakub Tarnacki i Daniel Wachowicz. Spotkanie było okazją dla studentów do zdobycia  z pierwszej ręki wiedzy na temat kluczowego dokumentu długookresowego, który ma umożliwić najlepsze wybory strategiczne w perspektywie nadchodzącego ćwierćwiecza, w ramach średniookresowych strategii i polityk publicznych wdrażanych przez rząd, samorządy terytorialne i innych interesariuszy gry o rozwój.

Studenci zostali zapoznani z procesem przygotowywania KRK 2050 oraz z trendami rozwojowymi i wyzwaniami czekającymi nasz kraj w ciągu kolejnych dziesięcioleci. Wizyta stanowiła okazję do poznania praktycznego wymiaru integrowania planowania rozwoju, w którym łączy się planowanie przestrzenne ze strategicznym, aspekty społeczno-gospodarcze ze środowiskowymi, dba się o spójność między zapisami dokumentów strategicznych różnego szczebla i uwzględnia wymóg partycypacji społecznej w procesie planowania rozwoju.

W trakcie spotkania studenci wzięli udział w ćwiczeniu foresight-owym oraz zaangażowali się w aktywną dyskusję z zaproszonymi gośćmi zadając im ciekawe, nurtujące pytania o scenariusze rozwoju Polski i szczegóły związane z procesem przygotowywania KRK 2050.

Serdecznie dziękujemy zaproszonym gościom za poświęcenie swojego czasu i za chęć podzielenia się z naszymi studentami praktyczną wiedzą ekspercką.