Warsztaty Cyfrowych Narzędzi Badawczych

I edycja Warsztatów Cyfrowych Narzędzi Badawczych

Serdecznie zapraszamy na I edycję Warsztatów Cyfrowych Narzędzi Badawczych organizowanych na Wydziale Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM w dniach 17-18.10.2024. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Do uczestnictwa zapraszamy wszystkie badaczki i wszystkich badaczy z UAM.

Celem warsztatów jest wymiana wiedzy i praktycznych umiejętności związanych z wykorzystaniem nowych cyfrowych narzędzi i platform, szczególnie funkcjonujących w oparciu o sztuczną inteligencję (AI), w naszej codziennej praktyce uprawiania nauki. Chcemy stworzyć forum dyskusji na temat naszych codziennych doświadczeń obejmujących mechanizmy odkrywania, oceny, wdrażania i krytycznej refleksji. Organizacja warsztatów jest swego rodzaju odpowiedzią na wkraczanie, lub raczej coraz większą obecność w naszej naukowej działalności, narzędzi i platform cyfrowych opartych o sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe i towarzyszące temu skutki dla działalności badaczek i badaczy z wielu dyscyplin.

W pierwszej edycji warsztatów chcielibyśmy się skupić na narzędziach towarzyszących procesowi publikacji tekstu naukowego – od momentu pomysłu, przez studia literaturowe, pisanie tekstów i proofreading, aż po ostateczną edycję i wysyłanie tekstu do wydawnictwa. Zakres tematyczny warsztatów obejmuje (lecz nie ogranicza się do) następujących zagadnień:

  • Platformy AI w pracy badawczej – praktyka i konsekwencje;
  • Etyka wykorzystania AI w produkcji tekstów naukowych;
  • Praktyczne przykłady wykorzystania narzędzie cyfrowych na różnych etapach pracy z tekstem;
  • Przegląd i ewaluacja narzędzi cyfrowych – efektywność, modele biznesowe, możliwości finansowania;
  • Przykłady workflow z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych.

Formuła wydarzenia zakłada aktywność wszystkich osób uczestniczacych – warunkiem koniecznym jest przesłanie propozycji prowadzenia jednej z części warsztatów. Limit miejsc to 8-10 osób. Każdy zgłaszający udział w warsztatach może zaproponować jedną, dowolną formę aktywności, przy założeniu angażowania wszystkich uczestników (czyli nie może to być zwykła prezentacja) oraz wybrać liczbę slotów potrzebnych do przeprowadzenia szkolenia (1-4; każdy slot to 45 minut). Warsztaty będą trwały 2 dni (2x6 slotów). Organizatorzy wybiorą propozycje spośród zgłoszeń tak aby zapewnić największą różnorodność tematyki i osób reprezentujących dyscypliny na UAM.

Treść warsztatów będzie udostępniona także online.

Wszelkie pytania odnośnie warsztatów prosimy kierować na adres mrz@amu.edu.pl.

Link do formularza rejestracji

Terminarz:

1) Zgłoszenia do 15 lipca 2024.

2) Informacja o akceptacji: 1 września 2024