Data publikacji w serwisie:

Edukacja dla klimatu: "Wirtualna rzeczywistość i crowdmapping dla klimatu" (26.04.2023)

W dniu 26 kwietnia 2023 r. odbyły się na Wydziale Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM dwa warsztaty pod nazwą "Wirtualna rzeczywistość i crowdmapping dla klimatu" przygotowane przez dr. hab. Michała Rzeszewskiego, prof. UAM oraz dr. inż. arch. kraj. Tomasza Herodowicza i mgr. inż. Patryka Kaczmarka. W spotkaniu wzięło udział 30. uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

W ramach pierwszego warsztatu poświęconego wirtualnej rzeczywistości uczniowie zapoznawali się z oprogramowaniem Arkio, umożliwiającym projektowanie przestrzeni i obiektów architektonicznych z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości (VR - Virtual Reality). Zadanie polegało na wspólnym działaniu i dyskusji na temat zagospodarowania terenu wokół I LO. Z kolei podczas drugiego warsztatu dotyczącego crowdmappingu uczniowie zapoznali się z podstawami mapowania partycypacyjnego i wzięli udział w badaniu #MapujKlimat poświęconemu identyfikacji miejsc na obszarze Aglomeracji Poznańskiej, których sposób zagospodarowania wzmacnia odporność na zmiany klimatu lub ją osłabia.

Było to już trzecie z zaplanowanej serii spotkań z młodzieżą w ramach Żywego Laboratorium „Edukacja dla klimatu”. Pierwsze spotkanie „Godzina dla klimatu” (Q&A) odbyło się w listopadzie i było poprowadzone przez profesora Andrzeja Mizgajskiego, a drugie "Zagrajmy w zielone" miało miejsce w grudniu i odbyło się pod kierunkiem dr hab. Katarzyny Fagiewicz, prof. UAM oraz dr. Piotra Lupy.