Zmarł dr Adam Kowalewski

Pogrążeni w smutku zawiadamiamy,
że w dniu 5 stycznia 2024 r. zmarł

dr Adam Kowalewski

polski architekt i urbanista, absolwent Politechniki Warszawskiej. Był uczestnikiem prac zespołów przygotowujących reformę samorządów terytorialnych w Polsce i brał udział w obradach okrągłego stołu. Pełnił liczne funkcje publiczne i społeczne.

W latach 1989-1992 w rządzie Tadeusza Mazowieckiego został wiceministrem gospodarki przestrzennej i budownictwa. Był ekspertem ONZ ds. urbanistyki (1981-1986), ambasadorem RP w Kenii (1992-1996), zasiadał w Radzie Zarządzającej UN Habitat i UNEP (1992-1996). Był przewodniczącym Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej (2005-2015) oraz członkiem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego (2012-2016). W pracy naukowej zajmował się zagadnieniami planowania przestrzennego.

Bardzo aktywny członek Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN (KPZK PAN) Nie do przecenienia jest wkład dr Kowalewskiego do dyskusji o reformie planowania przestrzennego, chaosie przestrzennym, interesie publicznym w planowaniu, czy o źródłach kryzysu systemu gospodarki przestrzennej w Polsce. Jego walka i apele o poprawę stanu gospodarki przestrzennej na stałe wpisały się do działalności KPZK PAN. Jednym z efektów tej pracy była trzytomowa publikacja – „Studia nad chaosem przestrzennym” (2018), które stały się podstawą do wielu dyskusji i konferencji o bezładzie w przestrzeni, jego kosztach ekonomicznych, społecznych i środowiskowych.

Rodzinie i współpracownikom wyrazy głębokiego współczucia składa społeczność  Wydziału Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej
Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Uroczystość pogrzebowa odbędzie się w czwartek 25 stycznia 2024 roku o godz. 12:00 w Sali Ceremonialnej Domu Przedpogrzebowego na terenie Cmentarza Wojskowego przy ul. Powązkowskiej 43/45 w Warszawie. Po Ceremonii Pogrzebowej (ok. 13.15) nastąpi przejazd na Cmentarz Ewangelicko - Augsburski przy ul. Młynarskiej 54/58 w Warszawie i odprowadzenie urny z prochami Zmarłego do grobu rodzinnego.