Wydział aktywnym uczestnikiem dyskusji na temat przyszłości polskich regionów

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową udostępnił najnowszą e-publikację pt. Regiony motorem drugiej fali modernizacji Polski? Rozpoczyna ona – jako referencyjna – ogólnopolską debatę publiczną nad przyszłą rolą i usytuowaniem regionów w mechanizmie ustrojowo-rozwojowym Polski (w związku z 25-leciem samorządności regionalnej).

W ramach ponad 40 zróżnicowanych opracowań podjęto próbę odpowiedzi na następujące pytania:

• Dlaczego regiony są kluczem do drugiej fali modernizacji Polski?
  • Jak połączyć zieloną transformację z transformacją instytucjonalno-kulturową?
  • Jak budować siłę kapitałową regionów?
  • Nowa geografia rozwoju regionalnego – jakie siły napędowe i kierunki?
  • Dlaczego musimy połączyć planowanie przestrzenne z rozwojem gospodarczym?

Ta inicjatywa wydawnicza zgromadziła czołowych w Polsce ekspertów, przedstawicieli samorządów, reprezentantów świata nauki i trzeciego sektora oraz ekspertów europejskich – efekt końcowy jest bardzo interesujący. Nasz Wydział był reprezentowany przez prof. Pawła Churskiego, który w swoim tekście zwrócił uwagę na potrzebę wzmacniania upodmiotowienia regionów i przeciwdziałania niebezpiecznym tendencjom do centralizacji środków i kompetencji, co prowadzi do obniżania podejmowanych działań prorozwojowych.

Mamy nadzieję, że lektura prezentowanego opracowania będzie inspirującym doświadczeniem.