Data publikacji w serwisie:

Uroczystość wręczenia medalu im. Wincentego Pola prof. dr hab. Benicjuszowi Głębockiemu

Prof. dr hab. Benicjusz Głębocki został uhonorowany Medalem im. Wincentego Pola, który jest najważniejszym wyróżnieniem naukowym w zakresie geografii w Polsce i przyznawany jest w uznaniu zasług dla rozwoju geografii oraz jej popularyzacji w społeczeństwie. Medal im. Wincentego Pola został ustanowiony w 2014 roku decyzją Prezesa Polskiej Akademii Nauk prof. Michała Kleibera. Uroczystość wręczenia medalu odbyła się w dniu 14 marca 2024 roku w Warszawie w trakcie posiedzenia Komitetu Nauk Geograficznych PAN. Z rąk Prezesa PAN prof. Marka Konarzewskiego w imieniu prof. dr hab. Benicjusza Głębockiego odebrała go dr hab. Ewa Kacprzak kierownik Zakładu Geografii Rolnictwa i Wsi WGSEiGP UAM, która również wygłosiła laudację na cześć Laureata.

W imieniu całej społeczności Wydziału składamy Panu Profesorowi gratulacje i podziękowania za bardzo duży wkład w rozwój poznańskiego ośrodka geografii społeczno-ekonomicznej.

Prof. dr hab. Benicjusz Głębocki

Prof. dr hab. Benicjusz Głębocki pracę naukową rozpoczął 66 lat temu w Instytucie Zachodnim w Poznaniu, w którym pracował przez 3 lata w Sekcji Geograficznej. Kontynuował ją na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z którym związał całą dalszą karierę naukową i działalność dydaktyczną. Od 1961 roku przeszedł na tej uczelni przez wszystkie stopnie naukowe i awanse akademickie. Profesor Benicjusz Głębocki jest uznanym autorytetem w dziedzinie geografii rolnictwa i gospodarki żywnościowej oraz twórcą poznańskiej szkoły geografii rolnictwa. Pełnił wiele funkcji na WNGiG UAM oraz w polskim środowisku naukowy. Przez kilka kadencji był prodziekanem Wydziału i vice-dyrektorem IGS-EiGP, wnosząc istotny wkład w ich rozwój naukowy i organizacyjny. Przez wiele lat pełnił funkcję kierownika Zakładu Gospodarki Żywnościowej i Wsi. Uczestniczył w pracach komisji i podkomisji senackich i rektorskich UAM. Przez jedną kadencję był także aktywnym członkiem Senatu UAM. W 1983 roku był współorganizatorem Komisji Geografii Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej działającej przy Polskim Towarzystwie Geograficznym i jednocześnie przez szereg lat był jej wiceprzewodniczącym. Zasiadał w radzie naukowej Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.


Dyplom:


Wręczenie medalu na ręce dr. hab. Ewy Kacprzak: