Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Geograficznego zaprasza na spotkanie, które odbędzie się w czwartek 14 marca o godz. 18:00 w Auli Krygowskiego w budynku Collegium Geographicumprzy ul. Bogumiła Krygowskiego 10 w Poznaniu. W programie prelekcja Ewy Bednorz pt.: „Oscylacja Północnoatlantycka i jej wpływ na klimat Europy"
Oscylacja Północnoatlantycka (North Atlantic Oscillation – NAO) jest dwubiegunowym typem cyrkulacji atmosferycznej obserwowanym nad Atlantykiem z centrami akcji nad Islandią i Wyspami Azorskimi i stanowi najważniejszy makroskalowy układ cyrkulacyjny w sektorze euroatlantyckim. Intensywność obu ośrodków – Niżu Islandzkiego i Wyżu Azorskiego – decyduje o kierunku i natężeniu przepływu mas powietrza, które pojawia się nad Europą i tym samym decyduje o stanie atmosfery.
NAO jest zjawiskiem całorocznym, ale zimą – kiedy w umiarkowanych szerokościach geograficznych słabnie wpływ promieniowania słonecznego na warunki pogodowe – oscylacja objawia się bardziej intensywnie i w dużym stopniu decyduje o zimowej aurze, co znakomicie ilustrują zmiany temperatury i opadów atmosferycznych w tegorocznym sezonie chłodnym.
Na wykładzie zostanie poddany analizie mechanizm działania Oscylacji Północnoatlantyckiej oraz cyrkulacyjne przyczyny wahań pogodowych w Polsce i Europie.
Ewa Bednorz – klimatolog, zatrudniona w Zakładzie Meteorologii i Klimatologii na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Jej zainteresowania naukowe dotyczą przede wszystkim klimatologii synoptycznej i wpływu warunków cyrkulacyjnych na występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych w Polsce i w Europie, a także bioklimatologii i klimatologii polarnej.
Wynikające z geograficznego wykształcenia zainteresowanie światem i przyrodą realizuje w podróżach, turystycznych wyprawach w góry oraz lekturze reporterskich i popularnonaukowych książek.
Szczegółowe informacje znajdują się także pod adresem: https://ptg.amu.edu.pl/
Zapraszamy serdecznie!