11 kwietnia 2025 roku na WGSEIGP oraz WNGIG odbyła się 28 edycja PFNIS, której motywem przewodnim była ODPOWIEDZIALNOŚĆ. Przy okazji tematu wiodącego w programie znalazły się także znane już propozycje, które od lat cieszą się nieustającą popularnością wśród publiczności. W tym roku Pracownicy i Studenci obu wydziałów geograficznych przygotowali w sumie 28 wydarzeń tj. wykłady, pokazy, warsztaty, wycieczki, gry, konkursy i quziy. Wśród propozycji WGSEIGP były to:
- GLEBA TĘTNI ŻYCIEM: warsztat przygotowany przez prof. UAM dr hab. Karolinę Lewińską, prof. UAM dr hab. Cezarego Kaźmierowskiego, dr hab. Ewę Kacprzak, prof. UAM dr hab. Barbarę Maćkiewicz, dr inż. Magdalenę Szczepańską i dr Joannę Morawską, realizujących projekt LOESS - Literacy boost through an Operational Educational Ecosystem of Societal actors on Soil health. W trakcie warsztatu można było się dowiedzieć jak można wykorzystać odpady kuchenne w ogrodzie, jak różne bioodpady wpływają na jakość gleby i czy coś może na nich później rosnąć?
- MOJA MAŁA OJCZYZNA – WIDOKÓWKA: warsztat artystyczny/plastyczny zrealizowany przez dr hab. Katarzynę Kulczyńską i dr inż. Magdalenę Szczepańską. Mając na uwadze, że każdy z nas jest odpowiedzialny za kształtowanie otaczającej go przestrzeni – wygląd krajobrazu – zwłaszcza w swoim miejscu zamieszkania, Uczestnicy warsztatu mieli okazję uwiecznienia znanych i bliskich im widoków, pejzaży w formie pocztówki przy zastosowaniu różnych technik rysunkowych i narzędzi graficznych.
- TAJEMNICZY OGRÓD KLIMATYCZNY: warsztat w formie spaceru po Ogrodzie Klimatycznym, zrealizowanym w ramach projektu TeRRIFICA – Territorial RRI Fostering Innovative Climate Action. Ogród ten kryje wiele rozwiązań, które mogą ułatwić nam życie w ocieplającym się klimacie. W poszukiwaniu tajemnic ogrodu oprowadzali dr Piotr Lupa i prof. UAM dr hab. Katarzyna Fagiewicz.
- OSIEDLE Z KLIMATEM: warsztat w formie symulacyjnej gry planszowej zaproponowanyprzez prof. UAM dr hab. Małgorzatę Stępniewskę, podczas którego uczestnicy dostosowywali otoczenie do zmiany klimatu, poprzez wprowadzenie oraz testowanie różnych rozwiązań t.j.: ogrody deszczowe, niecki chłonne, pnącza, drzewa, łąki kwietne.
MIASTO W TWOICH RĘKACH - GRA O PRZESTRZEŃ: Uczestniczy warsztatu mieli oakzję wcielić się w rolę burmistrza, aktywisty środowiskowego, mieszkańca walczącego o lepszą przestrzeń publiczną, lokalnego przedsiębiorcy lub inwestora dążącego do maksymalnych zysków. Każda postać ma własne cele, ambicje i argumenty. Celem było przekonanie innych do swojej wizji i znaleźć sposób na osiągnięcie przewagi w negocjacjach. Warsztat prowadzili Studenci w ramach Akademickiego Koła Naukowego Gospodarki Przeestrzennej: Laura Rodziewicz, Kinga Piasecka, Piotr Rożej, Jędrzej Adamczewski, Julia Szunejko.
Tegoroczni uczestnicy reprezentowali przede wszystkim szkoły podstawowe i licealne, głównie z Poznania. W sumie tego dnia gościliśmy około 200 osób.
Dziękujemy wszystkim zaangażowym w merytoryczne przygotowanie tegorocznych propozycji PFNIS na naszym Wydziale. Szczególne podziękowania za wspracie organizacyjne należą się Pani Zofii Markowicz z AKNGP oraz Marcie Grunwald Kierownik Centrum Promocji, Prof. UAM dr hab. Katarzynie Szyga-Pluta – Koordynator ds. PFNIS z WNGiG oraz osobom z działu administracyjno-technicznego obsługującego nasz budynek.
Już dzisiaj zapraszamy wszystkich pracowników i studentów naszego Wydziału do aktywnego współtworzenia kolejnej edycji PFNIS w 2026 roku!
Wydziałowy Zespół ds Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki
dr inż. Magdalena Szczepańska
dr inż. Malwina Balcerak
mgr inż. Krystian Koliński