Data publikacji w serwisie:

Film and place in an intercultural perspective: India-Europe film connections

W wydawnictwie Routledge ukazała się drukiem monografia pt. „Film and place in an intercultural perspective: India-Europe film connections”, pod redakcją prof. UAM dr hab. Krzysztofa Stachowiaka, pracownika naszego Wydziału. Współredaktorami są Hania Janta (University of Basel, Szwajcaria), Jani Kozina (Research Centre of the Slo-venian Academy of Sciences and Arts, Słowenia) i Therese Sunngren-Granlund (Novia University of Applied Sciences, Finlandia). Autorami rozdziałów, obok prof. Krzysztofa Stachowiaka, są także pracownicy UAM: dr inż. Malwina Balcerak (Wydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej) oraz prof. UAM dr hab. Marcin Adamczak (Wydział Antropologii i Kulturoznawstwa).

Książka przedstawia złożone relacje między filmem a miejscem i przestrzenią w perspektywie międzykulturowej, posługując się do tego analizą powiązań filmowych między Indiami a Europą. Głównym celem książki jest zbadanie międzykulturowego wytwarzania miejsc i przestrzeni poprzez wykorzystanie europejskich lokacji w kinie indyjskim, a przez to znalezienie odpowiedzi na pytanie w jaki sposób miejsca i przestrzeń kształtują się przez produkcję i rozpowszechnianie filmów. Kluczowe wątki książki obejmują m.in. analizę wykorzystania europejskich miejsc, przestrzeni i krajobrazów w indyjskich filmach; wgląd w praktyki kulturowe europejskich i indyjskich pracowników zajmujących się produkcją filmową; określenie roli polityki wspierającej produkcję filmową i współpracę filmową między Indiami a Europą; oraz wielowymiarową analizę społeczno-gospodarczego i kulturowego wpływu indyjskiego przemysłu filmowego na europejskie lokalizacje. Przedstawione w książce studia przypadków, napisane zarówno przez europejskich, jak i indyjskich autorów, analizują różnorodne konteksty europejskie, zarówno te ugruntowane (Europa Zachodnia), jak i wschodzące (Europa Środkowo-Wschodnia i Europa Północna). W ten sposób książka wychodzi ponad skupioną do tej pory na Wielkiej Brytanii uwagę i analizuje obecność indyjskiego kina w Europie w innych krajach takich jak Włochy, Szwajcaria, Polska, Słowenia, Finlandia i Szwecja, gdzie indyjski przemysł filmowy sukcesywnie rozszerzał swoją obecność w pierwszych dwóch dekadach XXI w.

Książka ma charakter interdyscyplinarny i integruje ujęcia różnych dyscyplin: geografii, filmoznawstwa, kulturoznawstwa, nauk o turystyce i nauk politycznych. Pozwoliło to dokonać wielowymiarowego przeglądu relacji między filmem a miejscem z perspektywy międzykulturowej. Książka może zainteresować badaczy naukowych i studentów wyżej wymienionych dyscyplin, a także praktyków zajmujących się rozwojem lokalnym i regionalnym, marketingiem terytorialnym i turystyką. Może być ona również pomocna dla wszystkich tych, którzy dostrzegają wartość produkcji filmowej w przyciąganiu turystów, inwestycji i tworzeniu nowych sieci z lokalnymi podmiotami gospodarczymi. Stanowi ona wkład do debaty na temat globalizacji, zarówno kulturowej, jak i gospodarczej i jej skutków. Pogłębia ona także dotychczasowe badania nad globalizacją indyjskiego przemysłu filmowego, rzucając nowe światło na relacje między Indiami a Europą.

Publikacja dostępna jest w otwartym dostępie pod poniższym linkiem:

https://www.taylorfrancis.com/books/oa-edit/10.4324/9781003293347/film-place-intercultural-perspective-krzysztof-stachowiak-hania-janta-jani-kozina-therese-sunngren-granlund.