POLREG 2024

W dniach 20-22 października 2024 r. na Wydziale Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM odbyła się IV edycja Polskiej Konferencji Badań Miejskich i Regionalnych - POLREG 2024. Hasłem przewodnim tegorocznych obrad było:

- W KIERUNKU ZINTEGROWANEGO PLANOWANIA ROZWOJU -

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na temat konferencji zamieszczonymi poniżej.


Idea konferencji

POLREG to inicjatywa integrująca naukowców zainicjowana w środowisku naukowym Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Uniwersytetu Warszawskiego.

Wysoka aktywność naukowo-badawcza, dydaktyczna i doradcza naszego środowiska stanowi podstawę dla stworzenia wspólnej konferencji na rzecz generowania nowych pomysłów dla badań miejskich i regionalnych. Jest to wyzwanie, które nie tylko umożliwia integrację naszego środowiska, ale także tworzy przestrzeń wielodyscyplinarnej dyskusji na temat przyszłości badań miejskich i regionalnych w Polsce.

POLREG to coroczna i przechodnia konferencja naukowa, tj. każdego roku organizowana przez kolejnego z Inicjatorów. Głównym celem POLREG jest integracja środowiska badaczy miejskich i regionalnych wywodzących się z różnych dyscyplin nauki (m.in. geografii społeczno-ekonomicznej i gospodarki przestrzennej, ekonomii i finansów, nauk o polityce i administracji, architektury i urbanistyki, nauk o zarządzaniu i jakości, ochrony środowiska, socjologii), co w dobie wzrastającej presji na międzynarodową konkurencyjność naszych badań jawi się jako konieczność.

POLREG jest formułą otwartą na współpracę z innymi uczelniami, podmiotami gospodarczymi i instytucjami publicznymi zainteresowanymi uczestnictwem w Konferencji  i w działaniach integrujących osoby zainteresowane badaniami miejskimi i regionalnymi.

Tegoroczna edycja konferencji POLREG odbywa się pod hasłem: W kierunku zintegrowanego planowania rozwoju. Poruszana podczas konferencji problematyka skupiać się będzie przede wszystkim na zagadnieniach związanych z podejściem zintegrowanym w planowaniu procesów rozwojowych w różnych skalach przestrzennych. Podejście zintegrowane powinno obejmować wiele płaszczyzn, w tym integrację wszystkich kluczowych wymiarów rozwoju zrównoważonego, integrację planowania strategicznego i przestrzennego, a także wykorzystanie możliwości zintegrowanego podejścia dla: skutecznej i efektywnej zrównoważonej transformacji regionów, terytorializacji polityki rozwoju, wzmacniania partycypacyjnej adaptacji do zmian klimatu oraz identyfikacji i wykorzystania zmieniającego się znaczenia różnych sektorów gospodarki w globalnych i lokalnych sieciach produkcyjnych.

Relacja z konferencji

W IV. edycji konferencji POLREG wzięło udział ponad 100 osób reprezentujących 33 instytucje z niemal wszystkich regionów naszego kraju. W trakcie obrad poświęconych aktualnym wyzwaniom zintegrowanego planowania rozwoju zaprezentowano blisko 40 referatów, 15 posterów naukowych oraz zorganizowano dwie sesje plenarne i dwie panelowe. Wszystkim wystąpieniom towarzyszyła ożywiona dyskusja, której wysoki poziom merytoryczny z pewnością przełoży się na podniesienie jakości badań realizowanych przez uczestników konferencji i przysłuży się zawiązywaniu nowych kontaktów naukowych.

Ponadto w ramach konferencji zorganizowano wycieczkę z przewodnikiem po centrum Poznania, w ramach której przedstawione zostały historyczne uwarunkowania rozwoju przestrzennego miasta. Uczestnicy mieli również okazję do zapoznania się z efektami działań rewitalizacyjnych prowadzonych w obrębie ulicy św. Marcin, Starego Rynku oraz Placu Wolności.

Zachęcamy do zapoznania się z nagraniem sesji otwierającej POLREG 2024 oraz sesji plenarnej dostępnej na profilu YouTube naszego Wydziału:

Zachęcamy również do zapoznania się z prezentacjami udostępnionymi przez uczestników konferencji oraz pełną galerią zdjęć. Przypominamy również o możliwościach publikacji wyników swoich badań.


Fotorelacja


Najważniejsze daty

Komunikaty

Komunikat I

Komunikat II

Komunikat III