Gospodarka przestrzenna - studia licencjackie

Gospodarka przestrzenna - studia licencjackie

Kierunek ma charakter interdyscyplinarny, korzystający z dorobku wielu nauk, między innymi: geografii, ekonomii, urbanistyki, planowania przestrzennego czy zarządzania.

Cele kształcenia

  • Przekazanie kluczowej wiedzy z zakresu gospodarki przestrzennej w powiązaniu z zagadnieniami z zakresu dyscyplin uzupełniających, tj. geografii, demografii, architektury i urbanistyki, ekonomii i zarządzania, prawa, obejmującej aspekty teoretyczne i praktyczne planowania przestrzennego i projektowania układów przestrzennych, a także rozwoju regionalnego i lokalnego, w tym rozwoju miast i obszarów wiejskich, lokalizacji działalności gospodarczej, oddziaływań gospodarki na środowisko, jak również ekonomicznych, społecznych i prawnych aspektów funkcjonowania samorządu terytorialnego;
  • Nauka umiejętności analizowania i interpretowania zróżnicowanych przestrzennie zjawisk i procesów społeczno-gospodarczych z wykorzystaniem poznanych koncepcji oraz praktycznych metod analizy przestrzennej i statystycznej, w tym współcześnie wykorzystywanych programów komputerowych, narzędzi GIS.
  • Nabycie specjalistycznych umiejętności w zakresie opracowywania dokumentów strategicznych związanych z rozwojem społeczno-gospodarczym, a także umiejętności projektowych w zakresie opracowywania planów zagospodarowania przestrzennego w skali różnych jednostek terytorialnych, na poziomie regionalnym i lokalnym.
  • Przekazanie ważnych kompetencji społecznych - umiejętności pracy w interdyscyplinarnych zespołach i prowadzenia prac terenowych.

Program studiów

W programie studiów na kierunku Gospodarka Przestrzenna studia licencjackie, student ma możliwość wyboru jednej z dwóch ścieżek: Społeczny wymiar gospodarki przestrzennej oraz Zarządzanie procesami inwestycyjnymi. Cały 6-semestralny cykl kształcenia został podzielony na dwa etapy. Pierwszy, obejmujący trzy semestry – stanowiący wspólny i obowiązkowy dla wszystkich rdzeń, oraz drugi – obejmujący trzy kolejne semestry, podzielony na dwie ścieżki: „Społeczny wymiar gospodarki przestrzennej” i „Zarządzanie procesami inwestycyjnymi”. Wybierając jedną z nich, student wybiera jednocześnie przyporządkowane przedmioty specyficzne dla ścieżki, oraz dokonuje wyboru wśród dużej grupy przedmiotów dodatkowych. Poza tym, może także wybrać interesujące go propozycje z drugiej ścieżki, bądź z dwóch ścieżek kierunku gospodarka przestrzenna – studia inżynierskie (w ograniczonym wymiarze).  Absolwent studiów I stopnia kierunku „Gospodarka przestrzenna”, który ukończył ścieżkę "Społeczny wymiar gospodarki przestrzennej", posiada szczegółową wiedzę oraz umiejętności związane ze społecznymi aspektami gospodarowania przestrzenią, obejmujące: stosowanie metod badań społecznych, organizację procesu partycypacji społecznej, rolę organizacji pozarządowych i innowacji społecznych w gospodarce przestrzennej. Ponadto absolwent tej ścieżki rozumie mechanizmy kształtujące postawy członków społeczności lokalnych, wynikające z ich więzi z miejscem i jest przygotowany do rozwiązywania sytuacji konfliktowych w drodze mediacji. Absolwent studiów I stopnia kierunku „Gospodarka przestrzenna”, który ukończył ścieżkę "Zarządzanie procesami inwestycyjnymi" posiada szczegółową wiedzę oraz umiejętności z zakresu projektowania procesu inwestycyjnego, zamówień publicznych, organizacji, zarządzania i finansów w przedsiębiorstwach i administracji publicznej oraz postępowania administracyjnego i gospodarki nieruchomościami. Dzięki powiązaniu uzyskanych w ramach ścieżki umiejętności z szeroką interdyscyplinarną wiedzą z zakresu planowania przestrzennego i strategicznego oraz polityki rozwoju terytorialnego dyplomant jest w pełni przygotowany do pracy dla szerokiego kręgu podmiotów administracji publicznej i sektora prywatnego, które prowadzą przedsięwzięcia inwestycyjne na podstawie dokumentów i procedur planistycznych

Kompetencje

W kształceniu na kierunku gospodarka przestrzenna w ramach profilu ogólnoakademickiego na studiach I stopnia podstawowe znaczenie mają treści kształcenia z zakresu obszaru nauk społecznych, przy dużym udziale nauk inżynieryjno-technicznych, które prowadzą do uzyskania tytułu inżyniera. Pomimo dominacji zagadnień o charakterze teoretycznym i ogólnym, w koncepcji kształcenia duży nacisk położony jest na specjalistyczną wiedzę, a także umiejętności i kompetencje społeczne. Dyplom ukończenia studiów wyższych w zakresie gospodarki przestrzennej, na podstawie Art. 5.  Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z dnia 27 marca 2003 r. (Dz. U. 2003 Nr 80 poz. 717) daje absolwentom kierunku uprawnienia sporządzania: projektów planów zagospodarowania przestrzennego województwa, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Możliwości zatrudnienia

Uzyskane przez absolwenta studiów wiedza i kompetencje pozwalają podejmować zatrudnienie w jednostkach administracji rządowej i samorządowej (np. urzędach gmin, urzędach marszałkowskich, urzędach wojewódzkich); podmiotach przygotowujących opracowania planistyczne (np. studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego); firmach zajmujących się programowaniem, realizacją i monitoringiem polityki regionalnej oraz wykorzystaniem instrumentów finansowych polityki UE; firmach zajmujących się planowaniem strategicznym (np. strategie rozwoju lokalnego, strategie miejskich obszarów funkcjonalnych, programy rewitalizacji), biurach badań opinii społecznych, agencjach nieruchomości.

Możliwości dalszego kształcenia

Absolwenci mogą kontynuować kształcenie na poziomie studiów magisterskich II stopnia, na kierunku gospodarka przestrzenna (studia 4-semestralne), a w dalszej perspektywie również na studiach III stopnia doktoranckich. Mają też możliwość podejmowania studiów magisterskich i podyplomowych na kierunkach związanych z dyscyplinami pokrewnymi, np. ekonomia, zarządzanie, geografia, turystyka i rekreacja.