Data wydarzenia: -

Wystawa pt. Miejsce, które (nie)żyje

W dniach 11-18 czerwca br. w Poznaniu odbyły się ćwiczenia terenowe studentów drugiego roku gospodarki przestrzennej inżynierskiej z zagospodarowania przestrzennego miast i gmin pt.  Rola podwórek i miejsc wspólnych w komunikacji sąsiedzkiej i budowaniu przestrzeni życia.

W zajęcia włączyło się również Akademickie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej.

Jednym z celów ćwiczeń było poznanie przykładów zagospodarowania różnych przestrzeni, przede wszystkim podwórek, stworzonych przez profesjonalistów - architektów, architektów krajobrazu, jak również wspólnoty sąsiedzkie. Podczas zajęć studenci nie tylko przyglądali się rozwiązaniom sprzyjającym dostosowaniu tych miejsc do potrzeb mieszkańców, ale też wyłapywali ich wady. Pozwoliło to na określenie czego powinno  się unikać przygotowując koncepcję zagospodarowania takich terenów.

Pozyskana wiedza została wykorzystana w praktyce. Dzięki niej, przy wsparciu ekspertów z PSNC Future Labs i zastosowaniu metody design thinking studenci opracowali autorską koncepcję zagospodarowania kwartału pomiędzy ulicami – Zwierzyniecką, Mickiewicza, Sienkiewicza i Gajową.

Zostanie ona zaprezentowana na stworzonej przez nich wystawie pt. Miejsce, które (nie)żyje. Pokazuje ona najlepsze zdaniem studentów zagospodarowanie ww. kwartału, uwzględniające potrzeby osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, opiekunów z dziećmi, pracowników sąsiednich budynków, a także persony nieosobowej - drzewa.

Wystawa zachęca ponadto do partycypacji i wniesienia własnego wkładu w zagospodarowanie ww. przestrzeni. Jest również wydarzeniem towarzyszącym Poznań Design Festiwal 2023 w myśl hasła: Komunikacja. Rozmowy w czasie niepewności.