Data wydarzenia: -

Dr Marc Weiss, Global Urban Development (GUD)

Wykład pt. Metropolitan Economic Strategy, Sustainable Innovation, and Inclusive Prosperity.

Miejsce: Aula im. prof. B. Krygowskiego, Collegium Geographicum

Data: 11:30-13:00, poniedziałek  (29.05.2023 r.)

Dr Marc A. Weiss jest dyrektorem generalnym Global Urban Development (GUD), międzynarodowej organizacji non-profit zajmującej się badaniem i tworzeniem polityk rozwoju przestrzennego miast i regionów. Od 2015 roku koordynuje Porto Alegre Sustainable Innovation Zone (ZISPOA), inicjatywę finansowaną przez Bank Światowy, mającą na celu wspieranie brazylijskiego stanu Rio Grande do Sul w dążeniu do bycia najbardziej zrównoważonym i innowacyjnym miejscem w Ameryce Łacińskiej.

Dr Marc A. Weiss był doradcą ds. Metropolitan Economic Strategy, Sustainable Innovation i Inclusive Prosperity dla miast, hrabstw, regionów, stanów i prowincji m.in. w Australii, Brazylii, Kanadzie, Chinach, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych. Wcześniej pracował jako adiunkt na Uniwersytecie Columbia i był redaktorem Global Outlook w Międzynarodowym Centrum Naukowym im. Woodrowa Wilsona w Smithsonian Institution w Washingtonie, koordynował przygotowanie i realizację Planu Rozwoju Gospodarczego dla Waszyngtonu, był także prezesem NoMa Metro Station Corporation.

Jest autorem lub współautorem wielu książek, artykułów i raportów, dotyczących planowania i polityki zagospodarowania przestrzennego, w tym m.in. „The Rise of the Community Builders: The American Real Estate Industry and Urban Land Planning”, wydanej przez Columbia University Press.

Prowadził wykłady m.in. na Uniwersytecie Stanforda, Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley; Massachusetts Institute of Technology, Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles; George Washington University, University of Illinois w Chicago.

Dr Weiss uzyskał tytuł doktora i MCP w dziedzinie planowania miejskiego i regionalnego na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley oraz z wyróżnieniem uzyskał tytuł licencjata nauk politycznych na Uniwersytecie Stanforda, a także uczęszczał do London School of Economics (LSE) w Wielkiej Brytanii.

Jest weteranem armii amerykańskiej i został odznaczony medalem Meritorious Service Medal.