Data wydarzenia: -

Konferencja podsumowująca projekt badawczy “Usługi świadczone przez główne typy ekosystemów w Polsce – podejście stosowane”

Konferencja podsumowująca odbędzie się w ramach VII Sympozjum „Ecosystem services in transdisciplinary approach” (14-15 września 2023 r., Poznań, Wydział Gospodarki Przestrzennej i Geografii Społeczno-Ekonomicznej UAM). Szczegółowy program Sympozjum przedstawiamy na stronie www.ecoservpol.amu.edu.pl/en/program/.

Szczególne podsumowanie rezultatów projektu będzie stanowić sesja  „Services provided by the main types of ecosystems – an applied approach” (15 września 2023 r. w godz. 12.00-14.00). Podczas spotkania zespół badawczy z UAM oraz przedstawiciele zagranicznego partnera projektu – Norwegian Institute for Nature Research – porównają podejście do rozpoznania usług ekosystemowych w Polsce i Norwegii. Następnie zaplanowaliśmy dyskusję panelową z reprezentantami wykonawców projektu. Spodziewamy się, że wokół wypowiedzi panelistów rozwinie się inspirująca dyskusja plenarna dotycząca wdrażania usług ekosystemowych.

W czasie konferencji podsumowującej zaprezentujemy książkę „Usługi ekosystemowe w zarządzaniu układami przyrodniczymi”, w której czołowe polskie zespoły badawcze przedstawiają stan badań nad praktycznym wykorzystaniem usług ekosystemowych. Wierzymy, że ta będąca rezultatem projektu publikacja będzie stanowić wsparcie dla przedstawicieli administracji i ekspertów-praktyków we wprowadzaniu usług ekosystemowych do procesów planistycznych i zarządzania środowiskiem.

Równocześnie zapraszamy do korzystania ze strony internetowej www.ecoservpol.amu.edu.pl, na której zgromadziliśmy użyteczne opracowania i zbiory danych będące wynikiem projektu. Na stronie internetowej udostępniamy m.in.:

• praktyczne wskaźniki dla oceny usług ekosystemowych,
  • mapy rozkładu przestrzennego wybranych usług ekosystemowych w skali kraju,
  • przykłady analizy usług ekosystemowych w skali regionalnej i lokalnej,
  • podręcznik, zestawiający aktualną wiedzę operacyjną dotyczącą zagadnień usług ekosystemowych w Polsce.