Rekrutacja uzupełniająca na staże dla studentów i doktorantów w ramach programu Erasmus+

Od 4.07.2023 rusza rekrutacja uzupełniająca na staże dla studentów i doktorantów w ramach programu Erasmus+. Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi zasadami rekrutacji.

1. Składanie aplikacji:

Kwalifikacji na wyjazdy w roku akademickim 2022/2023 dokonuje Koordynator Wydziałowy do wyczerpania limitu miejsc. Zgłoszenia należy przesyłać mailowo.

Rozpoczęcie rekrutacji odbędzie się 4 lipca 2023 roku.

Warunkiem wzięcia udziału w procesie rekrutacji jest złożenie formularza kwalifikacyjnego wraz z podpisanym przez praktykodawcę Learning Agreement for Traineeships o udział w Programie Erasmus+.

Studenci i absolwenci mogą zgłaszać się na listę rezerwową również po zakończeniu rekrutacji. Koordynator Erasmus+ tworzy listę rezerwową, zgodnie z kolejnością wpływania aplikacji.

2. Rekrutację przeprowadza Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna powołana przez Dziekana WGSEiGP:
    • Prodziekan ds. organizacji i rozwoju – dr hab. Adam Radzimski, prof. UAM
    • Wydziałowy Koordynator Programu Erasmus+ – dr hab. Barbara Maćkiewicz prof. UAM
    • Administrator Programu Erasmus+ – lic. Amelia Kłunejko
  3. Podstawy kwalifikacji:

W programie Erasmus+ mogą wziąć udział studenci i doktoranci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych oraz absolwenci WGSEiGP:

A. Długoterminowa mobilność fizyczna w celu odbycia praktyk – od 2 do 12 miesięcy

B. Krótkoterminowa mobilność fizyczna (Blended Intensive Programme) w celu studiowania lub w celu odbycia praktyk (połączenie mobilności fizycznej z obowiązkowym komponentem wirtualnym) - do 5 do 30 dni

C. Krótkoterminowa mobilność dla doktorantów w celu studiowania lub odbycia praktyk – od 5 do 30 dni

Absolwenci muszą odbyć praktyki przed upływem 12 miesięcy od zakończenia studiów, czyli od dnia egzaminu dyplomowego. Okres pobytu absolwenta na stypendium wliczany jest do okresu przynależnego do ukończonego etapu studiów (do danego kapitału wyjazdowego).

Absolwenci WGSEiGP do rekrutacji mogą podejść posiadając status studenta przed obroną pracy dyplomowej a realizacja praktyk następuje w trakcie do 12 miesięcy po obronie pracy licencjackiej/ magisterskiej/ doktorskiej.

Student nie może przebywać na urlopie długoterminowym (tzw. urlopie dziekańskim) lub na stypendium Programu Erasmus+ Studia.

Praktyki Erasmus+ muszą być adekwatne z punktu widzenia kierunku studiów

i w miarę możliwości, być zintegrowane z programem studiów. Praktyki Erasmus+ student organizuje we własnym zakresie.

Ranking kandydatów sporządzany jest na podstawie:

• kolejności zgłoszeń
    • średniej ocen ze studiów (3-5 pkt), student ubiegający się o wyjazd na praktyki nie może mieć średniej ocen niższej niż 3,0,
    • znajomości języka/języków obcych, certyfikatów (0-1 pkt),
    • aktywności w życiu naukowym, kulturalnym i społecznym (0-1 pkt).

Ze względu na przyznawane Wydziałowi fundusze liczba miejsc na praktyki jest ograniczona.

Rezygnacje z wyjazdu na stypendium są przyjmowane przez Koordynatora Wydziałowego Programu Erasmus+ w formie pisemnej lub skanu z uzasadnieniem.

Staż musi zostać zrealizowany do końca roku kalendarzowego 2023.

4. Wymagane dokumenty:
  • formularz kwalifikacyjny (dostępny na stronie),
  • porozumienie o programie praktyk - Learning Agreement for Traineeships,
  • certyfikaty językowe (jeżeli student posiada),
  • dokumenty uwierzytelniające dodatkowe kompetencje studenta (nieobowiązkowe),
  • zgoda promotora w przypadku studentów ostatnich lat studiów I i II stopnia piszących pracę dyplomową,
  • zgoda opiekuna naukowego oraz kierownika zakładu (w przypadku doktorantów).

Wszystkie dokumenty należy składać do Koordynatora Wydziałowego w formie pisemnej lub skanu.