Zmarł prof. dr hab. Yaroslav Bogdanovich Oliynyk

W dniu 05 października 2020 roku zmarł prof. dr hab. Yaroslav Bogdanovich Oliynyk - profesor nauk ekonomicznych, dziekan Wydziału Geografii Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki w Kijowie, członek Narodowej Akademii Nauk Pedagogicznych Ukrainy, członek Akademii Nauk Ukrainy.

Prof. dr hab. Yaroslav Bogdanovich Oliynyk był młodszym pracownikiem naukowym (1979-1986) w Katedrze Geografii Akademii Nauk Ukrainy, a od 1988 r. był pracownikiem Uniwersytetu Kijowskiego jako asystent, później profesor nadzwyczajny, a od 1998 r. jako profesor zwyczajny. Pan Profesor był specjalistą w zakresie teorii geografii społecznej, polityki regionalnej i zarządzania przyrodą. Zajmował się teorią i metodologią nauk geograficznych, geograficznymi podstawami ochrony środowiska oraz terytorialną organizacją gospodarki.

Prof. dr hab. Yaroslav Bogdanovich Oliynyk prowadził liczne wykłady, w tym m.in.: podstawy geografii społecznej, polityka regionalna zrównoważonego rozwoju na Ukrainie, organizacja procesu działalności naukowej, historia i metodologia geografii społecznej, geografia kompleksów rolno-przemysłowych i inne.

W imieniu Społeczności Wydziału Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM składamy wyrazy żalu i szczere kondolencje rodzinie, przyjaciołom
i geografom.