Serdeczne gratulacje dla dr Edyty Bąkowskiej-Waldmann, dr Joanny Morawskiej-Jancelewicz oraz dr Przemysława Ciesiółki za uzyskanie grantów w konkursie IDUB nr 038 „50 x 50: pięćdziesiąt grantów dla 50 młodych naukowców”!
Celem konkursu „50 x 50: pięćdziesiąt grantów dla 50 młodych naukowców” było wsparcie potencjału publikacyjnego i grantowego młodej kadry poprzez rozpoczęcie prowadzenia innowacyjnych, obiecujących badań naukowych w wybranym obszarze.
Efektem otrzymanych grantów będzie zaawansowanie proponowanych badań do poziomu co najmniej przedpublikacyjnego i/lub złożenie krajowego lub międzynarodowego wniosku grantowego związanego z tematyką grantu IDUB.
Wnioski były składane i oceniane odrębnie w następujących obszarach:
- obszar humanistyki obejmujący: nauki humanistyczne, nauki o języku i literaturze, teologię i nauki o sztuce,
- obszar nauk społecznych,
- obszar nauk przyrodniczych,
- obszar nauk ścisłych obejmujący nauki ścisłe i inżynierię materiałową.
W obszarze nauk społecznych zostało wybranych 9 osób - z czego aż 3 osoby z naszego Wydziału Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej.
- „The prospects for the implementation of participatory planning support system (PPSS) practices in decision-making processes in local governments in Poland” to projekt autorstwa dr Edyty Bąkowskiej-Waldmann, który zostanie sfinansowany w ramach konkursu "50x50: pięćdziesiąt grantów dla 50 młodych naukowców".
Przedmiotem projektu będzie diagnoza stanu i potencjału wdrażania praktyk związanych z wykorzystaniem w jednostkach samorządu terytorialnego w Polsce systemów wspomagania decyzji przestrzennych (SDSS), ze szczególnym uwzględnieniem systemów wspomagających planowanie partycypacyjne (PPSS). Celem badania jest identyfikacja stanu, uwarunkowań i wyzwań związanych ze zwiększaniem roli obywateli w fazie diagnostycznej procesów decyzyjnych. Badanie, w formie sondażu diagnostycznego, zostanie przeprowadzone metodą CATI wśród przedstawicieli wydziałów planowania przestrzennego urzędów miast i gmin. Poza publikacją wyników w postaci artykułu naukowego oraz zaprezentowaniem ich podczas wybranej międzynarodowej konferencji naukowej, realizacja projektu ma przyczynić się do zwiększenia potencjału aplikacyjnego Laureatki w przyszłych konkursach grantowych realizowanych przez instytucje zewnętrzne.
- "Digital and Green Transformation of Universities within Regional Innovation (Eco)Systems (DiGreeT)" to projekt autorstwa dr Joanny Morawskiej-Jancelewicz.
Projekt dotyczy nowego obszaru wiedzy z zakresu regionalnych systemów innowacji w ramach koncepcji Społeczeństwa 5.0 (S5.0) oraz Przemysłu 5.0 (I5.0), która zakłada synergiczny rozwój innowacji technologicznych i społecznych, z wykorzystaniem osiągnięć sztucznej inteligencji na potrzeby zrównoważonego rozwoju. Cyfrowa i zielona transformacja uczelni jest jednym z ważniejszych wyzwań tej nowej wizji. Oprócz badań teoretycznych projekt przewiduje wizyty studyjne w wybranych uczelniach służące zebraniu dobrych praktyk do badań porównawczych w zakresie cyfrowej i zielonej transformacji wybranych uczelni europejskich i polskich (Kings College London, University of Barcelona, University of Stockholm, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Gdański oraz UAM). Ich efektem będzie zaproponowanie m.in. wskaźników oceny dojrzałości transformacji cyfrowej i zielonej na poziomie badań, kształcenia i współpracy z otoczeniem oraz zarządzania. Przedstawiony projekt otwiera możliwości aplikowania o kolejne granty krajowe i międzynarodowe, w których proponowane będą bardziej zaawansowane badania zorientowane na zbudowanie modelu uniwersytetu w warunkach SiI 5.0
- "Modele rewitalizacji średnich miast postsocjalistycznych w różnych uwarunkowaniach instytucjonalnych" to projekt autorstwa dr Przemysława Ciesiółki.
Podstawowym celem badawczym projektu jest określenie wzorców procesów rewitalizacji średnich miast postsocjalistycznych w różnych uwarunkowaniach instytucjonalnych. Ramy teoretyczne projektu stanowi koncepcja zależności od ścieżki (path dependency). Badania będą prowadzone na przykładzie 4 krajów postsocjalistycznych: Bułgarii, Niemiec (część wschodnia), Polski i Słowacji na dwóch poziomach: krajowym i lokalnym. Analiza będzie dotyczyć okresu 2010-2021, uwzględniając jednak, jako tło analizy, procesy zachodzące wcześniej. Realizacja celu projektu odbywać się będzie poprzez udzielenie odpowiedzi na następujące pytania badawcze: 1. Jakie elementy organizacji instytucjonalnej kraju przede wszystkim zarządzają zmianą (managing change) w rewitalizacji obszarów miejskich? Czy miasta średniej wielkości mają szczególne znaczenie dla tej polityki? 2. Jakie wymiary rozwoju uważa się za kluczowe w krajowych regulacjach w zakresie rewitalizacji obszarów miejskich? Jaka jest ich hierarchia w procesie odnowy i które z nich w głównej mierze decydują o ścieżce rozwoju miast średniej wielkości? 3. Jakie źródła finansowania są wykorzystywane do rewitalizacji miast średniej wielkości? Ile środków przeznaczono na rewitalizację? Czy finansowanie rewitalizacji odbywa się w sposób instytucjonalny? Jakie jest znaczenie sektora prywatnego w finansowaniu rewitalizacji? 4. W jaki sposób organizacja instytucjonalna kraju wpływa na ścieżki rozwoju miast stanowiących studia przypadku, biorąc pod uwagę programowanie, finansowanie i wdrażanie projektów rewitalizacyjnych? 5. W jakim stopniu mieszkańcy, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe i inni aktorzy procesu rewitalizacji byli zaangażowani w ścieżki rozwoju miast postsocjalistycznych? 6. W jakim stopniu strategie rewitalizacji zidentyfikowane w krajach postsocjalistycznych są podobne/niepodobne do tych podejmowanych w Europie Zachodniej?
Konkurs był skierowany wyłącznie do nauczycieli akademickich (młodej kadry) przypisanych w co najmniej 50% do dyscyplin wchodzących w zakres odpowiednich obszarów na dzień 31 grudnia 2020r.
W konkursie przewidziane było przyznanie do 50 grantów w kwocie maksymalnie do 50 000 zł (w sumie maksymalnie do 2 500 000 zł).
Szczegóły dotyczące konkursu oraz wyników dostępne są pod LINKIEM