Uzyskanie finansowanie międzynarodowego projektu SenGA (Seniors in Green Action – from Hands to Minds to Souls) w ramach programu Erasmus+

W sierpniu 2022 r. zespół z Wydziału Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, w składzie prof. UAM dr hab. Barbara Maćkiewicz, dr hab. Ewa Kacprzak, i dr hab. Michał Męczyński (kierownik) i mgr Krystian Koliński uzyskał finansowanie międzynarodowego projektu SenGA (Seniors in Green Action – from Hands to Minds to Souls) w ramach programu Erasmus+.

Celem projektu jest budowanie w różnych miastach europejskich świadomości seniorów dotyczącej założeń gospodarki obiegu zamkniętego, poprzez organizację zajęć warsztatowych i szkoleń związanych z wprowadzaniem przyjaznych dla środowiska rozwiązań w zakresie recyclingu odpadów. Uczestnikami projektu są następujące instytucje i organizacje:

1. Association Bulgarian School of Politics Dimitry Panitza (Bułgaria – Sofia, koordynacja projektu),
  2. Artied Ltd (Bułgaria – Sofia),
  3. Forum Center for Strategic Research and Documentation (Macedonia – Skopje),
  4. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Polska – Poznań),
  5. Asset Basilicata (oddział Izby Handlowej Basilicata, Włochy – Matera),
  6. Soluciones Tecno Profesionales Consulting (firma doradcza, Hiszpania – Zaragoza).

Efektem realizacji projektu będzie m.in. 1) stworzenie interaktywnego podręcznika, zawierającego rekomendacje dotyczące angażowania osób starszych w realizację założeń gospodarki obiegu zamkniętego, 2) podniesienie kompetencji dydaktycznych nauczycieli, pracowników socjalnych oraz osób pracujących z osobami starszymi w zakresie recyclingu odpadów, 3) stworzenie biblioteki dobrych praktyk pochodzących z różnych państw Unii Europejskiej, obejmującej przykłady aktywizacji seniorów w zakresie kreatywnego recyclingu odpadów.