Zwiedzanie H. Cegielski - Fabryki Pojazdów Szynowych przez studentów II roku ZPR

W dniu 17 listopada 2023 r. grupa studentów II roku Zintegrowanego Planowania Rozwoju odbyła wizytę studyjną w H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych. Zwiedzanie obiektu odbyło się w ramach realizacji przedmiotu: Geografia Ekonomiczna (moduł przestrzenno-ekonomiczny), prowadzonego przez Panią dr Marzenę Walaszek. Po H. Cegielski - FPS oprowadzał grupę Pan Michał Wagner - Dyrektor ds. technicznych FPS, zapoznając studentów m. in. z historią obiektu oraz jego codziennym funkcjonowaniem.

Fabryka Pojazdów Szynowych jest jednym z charakterystycznych obiektów na terenie miasta Poznania, która zajmuje się m. in. produkcją i modernizacją pojazdów szynowych. Historia tego miejsca zaczęła się w 1846 r. w momencie, gdy Hipolit Cegielski otworzył mały sklep z narzędziami w Poznaniu. Od 2010 r. fabryka jest zarządzana przez spółkę akcyjną - Agencja Rozwoju Przemysłu SA. Zakład H. Cegielski - FPS mieści się w poznańskiej dzielny Wilda i zatrudnia ponad 300 pracowników. FPS produkuje i modernizuje wagony pojazdów szynowych dla PKP InterCity, czy też POLREGIO. Podczas zwiedzania fabryki możliwe było obejrzenie jak powstają wagony – od składania najmniejszych elementów elektrycznych do montażu końcowego.

Wizyta w H. Cegielski - FPS była niezwykle ciekawym doświadczeniem. Za możliwość zwiedzenia obiektu Panu Dyrektorowi Michałowi Wagnerowi oraz pracownikom Fabryki Pojazdów Szynowych w Poznaniu składamy serdeczne podziękowania!

Notatkę przygotowała: Pani Alicja Marjańska, studentka ZPR II rok