Data publikacji w serwisie:

Zwiedzanie elektrociepłowni Karolin przez studentów II roku ZPR

W dniu 7 grudnia 2022 r. grupa studentów II roku Zintegrowanego Planowania Rozwoju odbyła wizytę studyjną w elektrociepłowni Karolin. Zwiedzanie obiektu odbyło się w ramach realizacji przedmiotu: Geografia Ekonomiczna (moduł przestrzenno-ekonomiczny), prowadzonego przez Panią dr Marzenę Walaszek. Po EC Karolin oprowadzał grupę Pan Adam Grzezierski, zapoznając studentów m. in. z historią obiektu oraz jego codziennym funkcjonowaniem.

Elektrociepłownia Karolin jest jednym ze strategicznych obiektów na terenie miasta Poznania, który zapewnia mieszkańcom miasta energię cieplną i elektryczną. Od 2004 r. elektrociepłownia jest zarządzana przez spółkę akcyjną Veolia Energia Poznań SA. Długość sieci ciepłowniczej w aglomeracji poznańskiej wynosi 703 km i obejmuje ona nie tylko Poznań, ale także część gminy Swarzędz. Decyzja o budowie elektrociepłowni zapadła w 1970 r. i związana była bezpośrednio z brakiem możliwości dalszego rozwoju Elektrociepłowni na Garbarach. Cechą charakterystyczną EC Karolin jest wysoki komin, który jest najwyższym obiektem w Poznaniu (200 m). Podczas zwiedzania elektrociepłowni możliwe było obejrzenie m. in. wywrotnic służących opróżnianiu wagonów przywożących węgiel, ogromnych hałd węgla kamiennego (sprowadzanego obecnie także m. in. z RPA i Australii), a także kotłów fluidalnych do spalania węgla i biomasy. Obecnie na obszarze EC Karolin trwa budowa bloków gazowych, dzięki czemu planuje się ograniczyć zużycie węgla, zmniejszyć emisję substancji szkodliwych do środowiska oraz zapewnić bezpieczeństwo cenowe ogrzewania.

Wizyta w EC Karolin była niezwykle ciekawym doświadczeniem. Za możliwość zwiedzenia obiektu pracownikom Veolia Energia Poznań SA. składamy serdeczne podziękowania!