Data publikacji w serwisie:

Zmarł profesor Ryszard Domański

Z przykrością zawiadamiamy, że w dniu 24 sierpnia 2021 roku, w wieku 93 lat zmarł prof. Ryszard Domański, wybitny polski geograf i ekonomista, rektor-senior Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Prof. dr hab., dr h.c. Ryszard Domański wniósł ogromny wkład w rozwój nauki. Specjalizował się w tematyce dynamiki i ewolucji systemów regionalnych, gospodarce przestrzennej oraz geografii ekonomicznej. Rozwinął koncepcję i metodykę nieliniowej dynamiki systemów. Był uznanym wykładowcą i badaczem na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i wielu krajach Europy Zachodniej, nauczycielem dla wielu pokoleń.

Został uhonorowany m.in.: Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Złotym Za Długoletnią Służbę, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, nagrodą Ministra Szkolnictwa Wyższego i Polskiej Akademii Nauk, statuetką Złotego Hipolita wraz z tytułem Wybitnej Osobistości Pracy Organicznej.

Był doktorem honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, a także członkiem PAN oraz Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

W Zmarłym społeczność regionalistów straciła jednego z najzacniejszych członków, dobrego człowieka, wybitnego naukowca i cenionego dydaktyka oraz sprawdzonego przyjaciela naszego Wydziału.

Rodzinie i najbliższym Profesora składamy kondolencje i wyrazy ubolewania.

Społeczność akademicka Wydziału Geografii Społeczno-Ekonomicznej
i Gospodarki Przestrzennej UAM