Data publikacji w serwisie:

Zakończenie projektu stażowego dla studentów WGSEiGP

25 października 2023 r. na Wydziale Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej zakończyły się ostatnie staże studentów, finansowane ze środków Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój w ramach ogólnouniwersyteckiego projektu „Uniwersytet Jutra – zintegrowany program rozwoju Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu” (POWR.03.05.00-00-Z303/17).

Łącznie 85 studentów ostatnich semestrów studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich na kierunkach gospodarka przestrzenna oraz zintegrowane planowanie rozwoju odbyło 1, 2 i 3-miesięczne, płatne staże w podmiotach realizujących zadania związane z programami studiów. Staże były realizowane w pracowniach urbanistycznych, biurach nieruchomości, przedsiębiorstwach zajmujących się planowaniem strategicznym i rewitalizacją, biurach geodezyjnych, a także w urzędach gminnych, powiatowych, wojewódzkich i marszałkowskich. Podmioty te zlokalizowane były w większości w województwie wielkopolskim (74 staże), ale również w województwach lubuskim, zachodniopomorskim, łódzkim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim oraz śląskim.

Studenci zrealizowali łącznie 23 189 godzin stażowych za które otrzymali 436 780 zł wynagrodzenia w formie stypendiów zwolnionych z opodatkowania. Trwają rozliczenia dokumentów finansowych; już teraz wiadomo, że razem wraz z wynagrodzeniami dla opiekunów, zwrotami za dojazdy i utrzymanie dla studentów realizujących staże poza miejscem zamieszkania, a także innymi wydatkami, koszt realizacji projektu na Wydziale przekroczy pół miliona złotych.

Projekt stanowił kolejną edycję programów stażowych na WGSEiGP, dzięki którym studenci poszerzają swoją wiedzę oraz umiejętności i kompetencje praktyczne z zakresu studiów. Z informacji uzyskanych od stażystów, co najmniej kilku z nich otrzymało propozycję dalszej współpracy z podmiotami przyjmującymi na staże – albo w trakcie studiów (elastyczne formy zatrudnienia) lub po zakończeniu nauki (w formie umowy o pracę). Pozostali studenci chwalili projekt za możliwości samorozwoju, wzbogacenia swoich CV, a także atrakcyjne – jak na studenckie warunki – warunki finansowe. Pokazuje to skuteczność i zasadność realizacji tego typu projektów.

Wydziałowym koordynatorem stażów był dr inż. Wojciech Dyba.