Z przykrością informujemy, o śmierci Profesora Grzegorza Węcławowicza

Z głębokim żalem i smutkiem informujemy, że w dniu 12 czerwca w wieku 81 lat zmarł Profesor Grzegorz Węcławowicz. Pan Profesor był wieloletnim pracownikiem Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, w którym zdobył stopnie doktora (1974) oraz doktora habilitowanego (1988). W 1998 r. uzyskał tytuł profesora z rąk Prezydenta RP.

Prof. Grzegorz Węcławowicz przez lata przewodniczył Radzie Naukowej Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN (2007-2018), a także kierował Zakładem Geografii Miast i Ludności (1999-2012). W trakcie długiej kariery akademickiej był ponadto członkiem Komitetu Nauk Geograficznych PAN, Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania PAN oraz Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Wykładał na kilku polskich i zagranicznych uczelniach (w tym m.in. London School of Economics i University of Leeds).

Pan Profesor Grzegorz Węcławowicz był wybitnym badaczem struktur miejskich o międzynarodowej renomie, powszechnie rozpoznawanym m.in. ze względu na prowadzone przez kilkadziesiąt lat badania struktur społeczno-przestrzennych miast socjalistycznych i postsocjalistycznych.

W tych trudnych dniach łączymy się ze społecznością Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN składając kondolencje Rodzinie i Najbliższym Pana Profesora.

Nabożeństwo żałobne odbędzie się w środę 19 czerwca o godz. 12 w Piasecznie w kościele pw. św. Anny, po czym nastąpi odprowadzenie do grobu na cmentarzu parafialnym.