Data publikacji w serwisie:

Wystawa „Miejsce, które (nie) żyje” przygotowana przez studentów i studentki WGSEiGP

Wystawa „Miejsce, które (nie) żyje” to fascynująca podróż przez koncepcje zagospodarowania podwórek w centrum Poznania; podróż, która kieruje naszą uwagę na aktualną debatę dotyczącą przestrzeni publicznych i roli, jaką odgrywają w naszym codziennym życiu. Wystawa prezentuje różnorodne projekty, które wzbogacają i przekształcają miejskie podwórka w żywe i inspirujące środowiska.

Ekspozycja pokazuje również potencjał jednego z takich miejsc, znajdującego się w Poznaniu pomiędzy ulicami Zwierzyniecką, Gajową, Sienkiewicza oraz Mickiewicza. Większość osób użytkujących przestrzeń miejską zwyczajnie omija ten obszar, a dla niektórych, jak określiła to jedna z mieszkanek: „to miejsce po prostu nie istnieje”. Czy warto zawalczyć o ten skrawek miasta? Czy mamy jakikolwiek wpływ na otaczającą nasz przestrzeń? To miejsce stało się inspiracją do stworzenia kilku koncepcji zagospodarowania, uwzględniających potrzeby różnych osób. Każda z nich skupia się na tworzeniu przestrzeni, która integruje społeczność, promuje zdrowie i odrodzenie się przyrody, jednocześnie zachowując unikalny charakter miejsca.

Wraz z prezentacją koncepcji, wystawa „Miejsce, które (nie) żyje” zapewnia przestrzeń do dialogu i wymiany pomysłów. Wszystkie osoby zwiedzające wystawę mają możliwość podzielenia się swoimi spostrzeżeniami i marzeniami dotyczącymi przyszłości miejskich podwórek, a także stworzenia własnego, indywidualnego projektu. „Miejsce, które (nie) żyje” to nie tylko wystawa, ale także inicjatywa, która ma na celu pobudzenie pozytywnych zmian w naszych miastach. Dlatego też osoby odwiedzające są zaproszone do odkrywania potencjału miejskich podwórek jako przestrzeni, które mogą napędzać społeczne, ekologiczne i kulturowe życie miasta. Zabranie głosu w tej sprawie może przenieść się na namacalne zmiany w naszym otoczeniu. Wszystko zaczyna się od komunikacji do której serdecznie zachęcamy.

Jeszcze tego samego dnia (26 września) w godzinach 17:00 – 17:30 odbędzie się oprowadzenie po wystawie przez Martynę Witek. Także serdecznie zapraszamy zarówno na wystawę jak i część oficjalną.

Sama wystawa jest czynna w dniach 25-29 września 2023, w godz. 8.00-16.00, PSNC, FUTURE LABS, ul. Zwierzyniecka 20, poziom-1.

Wstęp wolny!