Wydział reprezentowany na konferencji POLREG 2022 w Łodzi

Podczas II Polskiej Konferencji Badań Miejskich i Regionalnych, która odbyła się w dniach 23-25 października 2022 roku WGSEIGP był reprezentowany w sesjach dyskusyjnych.

Spotkanie w Łodzi na konferencji POLREG było okazją do wymiany doświadczeń dotyczących terytorium oraz terytorializacji polityki rozwoju. W sesji plenarnej prof. dr hab. Paweł Churski zaprezentował wystąpienie Partycypacja społeczna w diagnozowaniu i planowaniu rozwoju terytorialnego, w którym dzielił doświadczeniami naszego Wydziału. W sesji Terytorialne podejście do przeciwdziałania zmianom klimatu zaprezentowane zostały dwa wystąpienia.

Pierwszym z nich było wystąpienie zespołu w składzie prof. dr hab. Paweł Churski, dr hab. prof. UAM Katarzyna Fagiewicz, mgr inż. Patryk Kaczmarek; pod tytułem TeRRIFICA – innowacje społeczne w działaniach polityki regionalnej ukierunkowanej na adaptacje i przeciwdziałanie zmianom klimatu. Wystąpienie prezentowało doświadczenia związane z angażowaniem mieszkańców w tworzenie rozwiązań, które mogą stanowić elementy polityk klimatycznych.

Drugim wystąpieniem był referat dr. hab. prof. UAM Damiana Łowickiego Planowanie adaptacji do zmian klimatu na poziomie ponadlokalnym - przykłady z Wielkopolski. Profesor Damian Łowicki przedstawił doświadczenia w opracowaniu dwóch planów adaptacji do zmian klimatu (dla aglomeracji poznańskiej oraz kalisko-ostrowskiej).

Kolejną sesją, w której udział wzięli pracownicy naszego Wydziału była sesja pod tytułem Zrównoważona mobilność. Pierwsze wystąpienie zaprezentował dr hab.prof. UAM Adam Radzimski wprowadzając uczestników dyskusji w temat dostępności przestrzennej referatem Dostępność jako miara zrównoważonego rozwoju miast.

W następnym wystąpienie Rowery publicznej jako element zrównoważonej mobilności dr Michał Dziecielski przedstawił wyniki realizowanych badań dotyczących użytkowania systemów rowerów miejskich.

Kolejnym prelegentem był dr Radosław Bul, który w wystąpieniu Mobilność przestrzenna jako przedmiot analiz w ramach badań wspierajacych tworzenie strategii Metropolii Poznań, przedstawiał doświadczenia uzyskane podczas przygotowywania strategii rozwoju ponadlokalnego dla aglomeracji poznańskiej.

Obie sesje zakończyły się długimi dyskusjami z dużą liczbą aktywnych uczestników.

Następna edycja konferencji POLREG odbędzie się w październiku 2023 na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.