Data publikacji w serwisie:

WORKATION CZŁONKÓW I CZŁONKIŃ AKADEMICKIEGO KOŁA NAUKOWEGO GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ W KOŁOBRZEGU

Niespełna kilka dni po pierwszym, długim, listopadowym weekendzie, 14 osób z Akademickiego Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej spędziła weekend (w dniach 4-6 listopada) w Kołobrzegu.

Niespełna kilka dni po pierwszym, długim, listopadowym weekendzie, 14 osób z Akademickiego Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej spędziła weekend (w dniach 4-6 listopada) w Kołobrzegu.

Podczas okresu trzech dni udało się uczestnikom i uczestniczkom wyjazdu:

  • wysłuchać prezentacji wprowadzającej w temat refleksyjności badawczej i podstaw percepcji przestrzeni na podstawie wybranych pozycji Jana Gehla czy Kazimierza Wejcherta,
  • rozpoznać zakamarki miasta i style architektoniczne najciekawszych budynków,
  • przygotować w mniejszych zespołach projekty dotyczące odbioru i obserwacji otoczenia wraz z zachowaniami badaczy i badaczek oraz pozostałych osób w terenie,
  • spędzić czas na integracji, wspólnych posiłkach i wielogodzinnych rozmowach w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym naszej Uczelni w Kołobrzegu.

Jak widać określenie wyjazdu mianem workation nie jest przypadkowe, a jak najbardziej uzasadnione biorąc pod uwagę podjęte aktywności, a przede wszystkim połączeniem pracy nad grupowymi projektami z pobudzenie refleksyjności i kreatywności badawczej w terenie. W ramach obserwacji przestrzeni kluczowe było skupienie się na trzech aspektach:

  • urbana - otoczenie,
  • budynek i jego architektura,
  • ludzie i ich zachowania (zarówno swoich zachowań jak i zachowań innych osób).

Dzięki wyżej wyszczególnionym, kluczowym elementom osoby uczestniczące w warsztatach miały okazję podszkolić swoje umiejętności związane z uchwyceniem otoczenia etc. poprzez zdjęcia, nagrania, nagranie dźwięku, obserwacje etnograficzną i autoetnogragficzną wraz z refleksyjnością badawczą.

Najważniejsze informacje dotyczące poszczególnych mini projektów zaprezentowano w ramach sobotniego podsumowania. Wszystkie osoby biorące udział w listopadowym workation wykazały się, podczas swoich prezentacji, niesamowitym zaangażowaniem i wyczuciem swoich, grupowych obszarów miasta. Wniosek ten wynika głównie z szerokiego wachlarzu wykorzystanych możliwości kreatywnego zaprezentowania swoich „terenów”. Uczestniczki i uczestnicy warsztatów wykorzystały_li następujące formy prezentacji:

  • prezentację multimedialną,
  • fotograficzne mapy myśli i skojarzeń,
  • krótkie (60-90 sekundowe) filmy z wykorzystaniem trendów w social mediach (era Tik-Tok-a),
  • kilkuminutowy film nawiązujący do koncepcji paradokumentów i telewizyjnych programów informacyjnych,
  • fotoksiążka,
  • wiersz połączony z storytellingową prezentacją.

Fragmenty wybranych spostrzeżeń i obserwacji związanych z elementami architektoniczno-urbanistycznymi i społecznymi zawarto w ramach przygotowanego, kilkustronicowego raportu oraz rzecz jasna relacji fotograficznej.

Dokumenty

Nazwa Numer Obowiązujący od / Kto wydał Pobierz plik
Różne oblicza terenu oczami badaczek i badaczy z Akademickiego Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej.pdf 9.12.2022 Paulina Perkowska
PDF
Pobierz PDF Różne oblicza terenu oczami badaczek i badaczy z Akademickiego Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej.pdf(0 Bytes)