Data publikacji w serwisie:

Wokół miejsca i jego relacyjnej istoty - zapowiedź wydawnicza

Idea miejsca zajmuje badaczy społecznych od bliko pół wieku. Debatę na ten temat podejmują zarówno geografowie społeczni, dla których pojęcie to jest jednym z podstawowych kontruktów, jak i przedstawicieli innych dyscyplin. Miejsce jest także przedmiotem pragmatycznych rozważań planistycznych oraz urbanistycznych. Książka, którą zapowiadamy nie tylko syntetyzuje kluczowe wątki debaty Wokół Miejsca, toczonej do tej pory głównie w anglofońskim obiegu naukowym, ale zawiera nowatorską propozycję konceptualizacji nowego podejścia.

Już wkrótce:

„W literaturze geograficznej niewiele jest prób uporządkowania dorobku teoretycznego koncepcji miejsca, którego definicja nie jest do dziś jednoznaczna. Jestem więc wręcz pełen podziwu dla podjęcia się przez Jacka Kotus realizacji tak szerokiego studium naukowego na temat miejsca...publikacja ta ma szanse stać się w polskiej literaturze manifestem nowego oblicza współczesnej geografii jako dyscypliny badawczej i konieczności odejścia od przebrzmiałych -izmó oraz przyswojenia nowego spojrzenia na relacje człowieka z przestrzenią i środowiskiem, wypracowanego w dużym stopniu we współczesnych naukach społecznych i humanistycznych”.

Z recenzji wydawniczej Prof. dr hab. A. Lisowskiego

„Stawanie się miejsc w sieci znaczeń i praktyk, autonomia miejsc w relacjach społecznych, cyfrowe warstwy miejsc, relacje gatunkowe w przestrzeni, nowe koncepcje oddolnego urbanizmu, komunikacyjne i narracyjne wytwarzanie miejsc-to zjawiska, których syntezy potrzebowała nie tylko geografia społeczna, ale także pozostałe dyscypliny z rodziny studiów miejskich...
Mamy tutaj... do czynienia z własnym konceptem, łączącym ujęcie relacyjne, nauki o komunikowaniu (narratologię) oraz badania społeczno-geograficzne nad miejscem. To zamysł tej miary, co projekty A. Wallisa, B. Jałowieckiego czy S. Czarnowskiego - wprowadzające w polskojęzyczną przestrzeń badawczą, ontologię i epistemologię wybiegające znacząco w przyszłość, projektujące przyszłe badania...”

Z recenzji wydawniczej Prof. US, dr hab. M. Kowalewskiego