Data publikacji w serwisie:

Warsztaty dla seniorów projektu SenGA

W dniach 1. i 8. grudnia 2023 r. zespół pracowników WGSEiGP, w składzie: prof. UAM dr hab. Michał Męczyński - kierownik, prof. UAM Barbara Maćkiewicz, dr hab. Ewa Kacprzak oraz mgr inż. Krystian Koliński, realizujący międzynarodowy projekt SenGA (Seniors in Green Action – from Hands to Minds to Souls) finansowany ze środków programu Erasmus+,  przeprowadził dwa zajęcia warsztatowe z udziałem seniorów.

Organizacja warsztatów stanowiła jeden z głównych celów projektu, obejmującego podniesienie świadomości seniorów w zakresie wdrażania założeń gospodarki obiegu zamkniętego. Każdy z warsztatów został podzielony na dwie części. W trakcie pierwszej z nich organizatorzy wygłosili wykład połączony z dyskusją, dotyczący roli recyclingu oraz przedsiębiorczości seniorów w realizacji założeń gospodarki obiegu zamkniętego. W trakcie drugiej części warsztatu uczestnicy w praktyczny sposób zastosowali zasady recyclingu i wykorzystali odpady metalowe oraz niepotrzebne płyty CD w celu wykonania tzw. hotelu dla owadów i lampionu z metalowych puszek oraz ozdobnych donic z wykorzystaniem zużytych płyt CD. Podczas warsztatów przeprowadzone zostało badanie ankietowe w zakresie znajomości zasad gospodarki obiegu zamkniętego wśród seniorów. Podobne warsztaty zostały zorganizowane także przez innych partnerów projektu, tj. z Sofii – (Bułgaria), Skopje (Macedonia), Matery (Włochy) oraz Saragossy (Hiszpania).

Warsztaty odbyły się w siedzibie Centrum Inicjatyw Senioralnych przy ul. Mielżyńskiego w Poznaniu, które jest lokalnym partnerem projektu SenGA. Podobny charakter współpracy z Domem Seniora w Suchym Lesie oraz poznańskim oddziałem Polskiego Związku Działkowców,  pozwolił na udział w warsztatach członków obu organizacji w łącznej liczbie 22 osób.