VIII Bałtycka Olimpiada Geograficzna 2022

W dniach 27 czerwca - 1 lipca 2022 roku w Kownie na Litwie odbyły się zawody VIII Bałtyckiej Olimpiady Geograficznej, w której brały udział reprezentacje Estonii, Litwy, Łotwy oraz Polski.

Celem Bałtyckiej Olimpiady Geograficznej jest popularyzacja i pogłębianie wiedzy geograficznej, rozbudzanie wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych zainteresowania geografią, wykrywanie i rozwijanie uzdolnień, pobudzanie do twórczego myślenia oraz stosowanie umiejętności geograficznych w działaniu praktycznym. Zawody Bałtyckiej Olimpiady Geograficznej stanowią jednocześnie etap przygotowawczy do udziału w Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej.

Polacy uczestniczą w Baltic iGeo od 2015 roku. Polska drużyna składa się z ośmiorga uczniów: pięciorga o najwyższych wynikach z zawodów finałowych Olimpiady Geograficznej oraz wysoko sklasyfikowanych uczniów klas młodszych niż maturalna.

W 2022 roku Polskę reprezentowali:

• Piotr Zatwarnicki (Publiczne LO nr III w Opolu) – 1. miejsce, złoty medal,
  • Mateusz Tomiczek (II LO w Rybniku) – 2. miejsce, złoty medal,
  • Radosław Beta (XXVII LO w Warszawie) - 3. miejsce, złoty medal,
  • Anna Zientek (VIII LO w Poznaniu) – srebrny medal,
  • Łukasz Baran (LO KTK w Bielsku-Białej) – brązowy medal,
  • Filip Szczęk (VIII LO w Warszawie) – brązowy medal,
  • Jakub Pańczak (III LO w Rzeszowie),
  • Adam Grzyb (III LO w Gdyni).

Osiągnięcia polskich uczniów to trzy złote medale, jeden srebrny, dwa brązowe oraz zwycięstwo w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej.

Szczególnie gratulujemy Annie Zientek, uczennicy VIII Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu, która także uczestniczyła w zawodach Okręgowych oraz Finałowych XLVIII Olimpiady Geograficznej.

Podziękowania kierujemy także do Pani mgr Alicji Wośkowiak-Kopeć, nauczycielki Ani Zientek, za rozwijanie zainteresowań geograficznych, motywowanie i pomoc w przygotowaniu do Olimpiady Geograficznej oraz Bałtyckiej Olimpiady Geograficznej.

Informację przygotowała:
Przewodnicząca Komitetu Okręgowego Olimpiady Geograficznej w Poznaniu