Projekt realizuje działania na rzecz równości, likwidacji barier i zwiększania aktywnego udziału w życiu społecznym. Jego głównym założeniem jest utworzenie Centrum Wiedzy o Dostępności, które będzie wspierać i promować wiedzę z zakresu projektowania uniwersalnego, rozwijać kompetencje kadry akademickiej oraz studentów w zakresie dostępności w takich obszarach jak: geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna oraz turystyka i rekreacja.
Projekt przewiduje realizację m.in. następujących działań:
- utworzenie Uniwersyteckiego Centrum Wiedzy o Dostępności UAM,
- opracowanie standardów dostępności przestrzeni komunikacji,
- opracowanie standardów dostępności transportu publicznego,
- opracowanie standardów dostępności do dokumentów planistycznych i systemów informacji przestrzennej,
- opracowanie standardów dostępności przestrzeni turystycznych i rekreacyjnych,
- weryfikacja metodyki prowadzenia audytów dostępności.
W ramach Centrum utworzone zostanie również repozytorium wiedzy o dostępności a także prowadzone będą działania na rzecz popularyzacji rozwiązań cyfrowych zwiększających tą dostępność.
Z WGSEiGP projekt realizują: mgr inż. arch. Matylda Rakowicz, dr inż. arch. Kamila Sikorska-Podyma, dr inż. arch. Marta Szejnfeld oraz mgr Paulina Perkowska.
Uniwersyteckie Centrum Wiedzy o Dostępności UAM w Collegium Geographicum powstanie przy współpracy z Wydziałem Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM (prof. UAM dr hab. Aliną Zajadacz), Centrum Wsparcia Projektów UAM oraz partnerem projektu: Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Program: Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS)
Projekt realizowany z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
Całkowita wartość projektu: 3 035 942,50 zł
Czas realizacji: 2025-2028
Serdecznie gratulujemy sukcesu!