Szkoła letnia dla studentek z Ukrainy

W dniach 14-18 sierpnia 2023 r. odbyła się szkoła letnia „CONTEMPORARY PROBLEMS OF URBAN DEVELOPMENT”, w której udział wzięło 20 studentek i 10 naukowców z Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki oraz Odeskiego Uniwersytetu Narodowego im. Ilji Miecznikowa.

Wśród uczestników znajdowali się m.in. Prof. Sergii Zapototskyi (Dziekan Wydziału Geografii na Kijowskim Uniwersytecie Państwowym im. Tarasa Szewczenki) Prof. Viktoria Yavorska (Dziekana Wydziału Geologii i Geografii na Odeskim Uniwersytecie Państwowym im. Ilji Miecznikowa) oraz Prof. Kostyantyn Mezentsev (Kierownik Zakładu Geografii Ekonomicznej i Społecznej na Kijowskim Uniwersytecie Państwowym im. Tarasa Szewczenki).

W ramach szkoły uczestnicy wzięli udział w szeregu aktywności, w tym w wykładach (dot. np. ewolucji struktur przestrzennych miast w Polsce, problemów rozwoju stref podmiejskich /na przykładzie Torunia i Bydgoszczy/, miejsca inwestora zagranicznego w przestrzeni lokalnej i regionalnej, organizacji gier miejskich), warsztatach (m.in. z zakresu zagospodarowania przestrzeni miejskiej), wizytach studyjnych (w fabryce VW i kopalni węgla brunatnego), grze miejskiej oraz wystawie („Miejsce, które (nie)żyje” w PSNC Future Labs).

Podczas pobytu grupa odwiedziła Toruń, Poznań, Białężyce k. Wrześni, Licheń oraz Konin.

Organizatorami powyższych aktywności był zespół pracowników WGSEiGP w składzie: dr Cezary Mądry (kierownik), dr hab. prof. UAM Anna Tobolska, dr hab. prof. UAM Barbara Maćkiewicz, dr Julia Kaczmarek-Khubnaia.

Szkoła została zorganizowana ramach projektu „UNIWERSYTET JUTRA II – zintegrowany program rozwoju Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020.