Data publikacji w serwisie:

Studenci gospodarki przestrzennej na ćwiczeniach terenowych

W dniach 7-18 czerwca studenci pierwszego roku gospodarki przestrzennej studiów licencjackich wzięli udział w ćwiczenia terenowych z przyrodniczych i społeczno-ekonomicznych uwarunkowań gospodarki przestrzennej, prowadzonych pod kierunkiem dr hab. prof. UAM Anny Tobolskiej, dr hab. prof. UAM Barbary Koneckiej-Szydłowskiej, dr Iwony Zwierzchowskiej i dra Piotra Lupy.

W ramach ćwiczeń przeprowadzonych na obszarze aglomeracji poznańskiej studenci zapoznali się z przyrodniczymi i społeczno-ekonomicznymi uwarunkowaniami aktualnego, planowanego i możliwego zagospodarowania przestrzennego oraz mieli możliwość weryfikacji nabytej w czasie studiów wiedzy teoretycznej z obserwacjami terenowymi, materiałami kartograficznymi i dokumentacją planistyczną. Realizacja programu ćwiczeń obejmowała m. in. wizyty studyjne w Urzędzie Statystycznym, Fabryce Samochodów Volkswagen, Wielkopolskim Biurze Planowania Przestrzennego i Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, spacery badawcze po poznańskich ogrodach działkowych, Kampusie Morasko, śródmieściu Poznania.

W trakcie wyjazdu terenowego do podpoznańskiej Dąbrówki studenci zapoznali się z pozytywnymi i negatywnymi aspektami spektakularnego procesu suburbanizacji oraz z funkcjonowaniem „trzeciego” miejsca pracy coworkingu Parkova. Natomiast wizyta w Puszczykowie i Wielkopolskim Parku Narodowym pozwoliła studentom zobaczyć założenia urbanistyczne i specyfikę „miasta-ogrodu”, zapoznać się z biografią podróżnika Arkadego Fiedlera oraz funkcjonowaniem Stacji Ekologicznej w Jeziorach i Muzeum Przyrodniczym WPN.

Podczas ćwiczeń prowadzone były zajęcia warsztatowe i prace kameralne oraz miała miejsce dyskusja dotycząca uzyskanych wyników badań.