Data publikacji w serwisie:

Relacja z wizyt studyjnych związanych z funduszami europejskimi

W dniach 14 i 16 listopada 2023 roku studenci II roku zintegrowanego planowania rozwoju wzięli udział w spotkaniach z ekspertami z zakresu wdrażania funduszy europejskich zorganizowanych w ramach przedmiotu: Fundusze pomocowe w Polsce prowadzonego przez dr. Tomasza Herodowicza.

Pierwsze spotkanie (14.11.2023) obejmowało wykład wygłoszony przez pana Michała Rejewskiego, przedstawiciela Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie, który dotyczył wdrażania Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji w Wielkopolsce Wschodniej. Jest to nowy instrument unijny wspierający obszary najbardziej dotknięte skutkami transformacji w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej oraz mający zapobiegać pogłębianiu się dysproporcji regionalnych. Jego główne cele to łagodzenie skutków transformacji poprzez finansowanie dywersyfikacji i modernizacji lokalnej gospodarki oraz łagodzenie negatywnych skutków dla zatrudnienia, które mogą być spowodowane odejściem od wydobycia węgla brunatnego w Wielkopolsce Wschodniej.

Podczas drugiej wizyty (16.11.2023) studenci gościli w murach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, gdzie pani Monika Danelska, przedstawicielka Departamentu Polityki Regionalnej i Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Poznaniu, podzieliła się praktyczną wiedzą dotyczącą wdrażania funduszy europejskich w Wielkopolsce. Zwróciła szczególną uwagę na nowe programy operacyjne i ich ukierunkowanie oraz przybliżyła istotę instrumentów interwencji ukierunkowanej terytorialnie (np. zintegrowane inwestycje terytorialne). Ponadto wskazała na możliwości wsparcia rozwoju innowacji w bieżącym okresie programowania funduszy europejskich. W trakcie wizyty studenci wzięli również udział w warsztacie, w trakcie którego mieli za zadanie wykreować pomysł na innowacyjne rozwiązanie, które mogłoby zostać objęte wsparciem europejskim.

Obie wizyty zostały bardzo pozytywnie odebrane przez studentów, którzy w ich trakcie wykazali się dużą aktywnością zadając dociekliwe pytania. W tym miejscu chcielibyśmy również serdecznie podziękować ekspertom za poświęcony czas i chęć podzielenia się swoją wiedzą, a także wyrazić nadzieję na kontynuację spotkań w kolejnych latach.