Prof. Paweł Churski przewodniczącym Rady Programowej Fundacji Miasto

W dniach 17-18 października 2023 roku w Poznaniu odbyła się kolejna edycja Europejskiego Kongresu Samorządowego Local Trends. Stanowiła ona również okazję do spotkania członków Rady Programowej Fundacji Miasto założonej przez Związek Miast Polskich. Podczas spotkania członkowie Rady w obecności przewodniczącego Rady Fundacji Olgierda Dziekońskiego oraz Prezesa Zarządu Fundacji Ryszarda Grobelnego wybrali na przewodniczącego Rady Programowej prof. Pawła Churskiego.

Fundacja Miasto, powołana przez Związek Miast Polskich (ZMP), powstała po to, by wspierać miasta. Swoje działania opiera na doświadczeniach ZMP oraz potencjale organizacyjnym i ludzkim, który posiada Związek.

Realizując swoją misję, ZMP zdobył w ostatnich latach olbrzymie doświadczenie w przygotowywaniu diagnoz i dokumentów strategicznych dla miast i partnerstw z ich aktywnym udziałem. Przygotował prawie 100 diagnoz, ponad 110 programów, i około 40 strategii terytorialnych, w tym dwie z uwzględnieniem modelu struktury funkcjonalno-przestrzennej, przeprowadził badania społeczne w 339 gminach (obejmujące 38 tys. młodzieży, 32 tys. mieszkańców i 2,1 tys. lokalnych liderów). Posiada kompleksowe, uporządkowane i obiektywne narzędzia do zarządzania rozwojem lokalnym – Monitor Rozwoju Lokalnego, instrumenty do badań społecznych i inne.

Fundacja Miasto współpracując z wieloma partnerami, zajmuje się przygotowywaniem dokumentów strategicznych, podejmowaniem różnych inicjatyw badawczych, organizacją kursów i szkoleń.

Wybór prof. Pawła Churskiego na przewodniczącego Rady Programowej stanowi kolejny dowód na uznanie doświadczenia i kompetencji pracowników naszego Wydziału w środowisku praktyków i instytucji otoczenia społeczno-gospodarczego naszego Uniwersytetu.