Data publikacji w serwisie:

Poznański Festiwal Nauki Sztuki na Wydziale Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej

19 kwietnia 2024 roku na WGSEIGP oraz WNGIG odbyła się 27 edycja PFNIS, której tematem przewodnim była sztuczna inteligencja. Przy okazji tematu wiodącego w programie znalazły się także znane już propozycje, które od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród publiczności.

W tym roku Pracownicy i Studenci obu wydziałów geograficznych przygotowali w sumie 18 wydarzeń tj. wykłady, pokazy, warsztaty, wycieczki, gry, konkursy i quziy. Wśród propozycji WGSEIGP były to:

  1. PIERWSZY W POLSCE ATLAS GEOGRAFII SAMOCHODÓW OSOBOWYCH – wykład wygłoszony przez prof. dr hab. Tadeusza Stryjakiewicza i dr inż. Wojciecha Dybę, podczas którego poszukiwano odpowiedzi na takie pytania jak: W czym wyraża się specyfika polskiego rynku samochodów osobowych na tle innych państw? Jaki jest poziom motoryzacji w różnych regionach kraju? Które marki samochodów są najpopularniejsze i jak zmieniała się ta popularność? Czy sztuczna inteligencja zmieni sposób użytkowania samochodów i sektor motoryzacyjny?
  2. MALOWANIE SŁOWAMI CZY MALOWANIE PĘDZLEM (LUB INNYMI PRZYBORAMI)? – warsztat artystyczny/plastyczny zrealizowany przez dr hab. Katarzynę Kulczyńską i dr inż. Magdalenę Szczepańską. Uczestnicy warsztatu zainspirowani sztuką plakatu przy zastoswaniu różnych technik rysunkowych i narzędzi graficznych mieli okazję stworzyć autorskie wizualizacje dla wybranych miejscowości w Wielkopolsce.
  3. WYŚCIG ALGORYTMÓW CZY WYŚCIG PO ZDROWIE I SZCZĘŚCIE? – ziołowy warsztat multisensoryczny poprowadzony przez dr hab. Ewę Kacprzak i dr inż. Magdalenę Szczepańską we współpracy z dr Beatą Janczak – Kostecką (WNGIG). Uczestnicy warsztatu mieli okazję poznać tajniki uprawy i pozyskiwania ziół w Polsce, uczyli się także rozpoznawać zioła wykorzystując m.in. pozawzrokowe zmysły – dotyk, smak, węch.

Tegoroczni uczestnicy reprezentowali przede wszystkim szkoły podstawowe i licealne, głównie z Poznania oraz Wrześni. W sumie tego dnia gościliśmy około 350 osób.

Dziękujemy wszystkim zaangażowym w merytoryczne przygotowanie tegorocznych propozycji PFNIS na naszym Wydziale. Szczególne podziękowania za wspracie organizacyjne należą się dr inż. Malwinie Balcerak, mgr inż. Krystianowi Kolińskiemu, AKNGP oraz osobom z działu administracyjno-technicznego obsługującego nasz budynek.

Już dzisiaj zapraszamy Państwa do aktywnego współtworzenia jego następnej edycji w 2025 roku.