Już po raz szósty na Wydziale Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM odbędzie się runda grupowa Poznańskiej Ligi Debat – prestiżowego turnieju debat oksfordzkich dla szkół ponadpodstawowych.
Wydarzenie zaplanowane na 21 lutego 2025 r. rozpocznie się o godz. 8:30 (sala nr 3) i po raz pierwszy obejmie trzy tury debat, co stanowi istotne rozszerzenie formuły. Tegoroczna edycja przynosi również zwiększoną liczbę drużyn – do rywalizacji przystąpi aż 24 zespoły czteroosobowe z poznańskich szkół ponadpodstawowych.
Tematy debat, jak co roku, związane są z profilem naukowo-badawczym Wydziału i dotyczą aktualnych wyzwań urbanistycznych, ekologicznych oraz gospodarczych:
- Elementy błękitno-zielonej infrastruktury są lepszym sposobem na walkę z podtopieniami niż systemy kanalizacyjne
- W Polsce adaptacja do zmian klimatu i ochrona zasobów wodnych wymaga wypełnienia wszystkich wolnych działek w zabudowie śródmiejskiej rozwiązaniami opartymi na przyrodzie, a nie nowymi budynkami
- Wprowadzenie regulacji ograniczających liczbę supermarketów w miastach w Polsce zmniejszyłoby skalę marnowania żywności
Po raz pierwszy w historii wydarzenia patronat nad rundą debat obejmie Fundacja Zakłady Kórnickie. Przed rozpoczęciem rundy ligowej uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać wykładów wprowadzających, które przygotowali dr Tomasz Herodowicz oraz prof. UAM dr hab. Łukasz Mikuła (koordynator wydarzenia) wraz z prof. UAM dr hab. Katarzyną Fagiewicz, dr. Piotrem Lupą i dr Iwoną Zwierzchowska, a także Krzysztof Mączkowski (Fundacja Zakłady Kórnickie) – przez wiele lat wykładowca na kierunku „gospodarka przestrzenna” na naszym Wydziale. Eksperckimi komentatorami debat będą wykładowcy prowadzący sesje wprowadzające, a także prof. UAM dr hab. Adam Radzimski, dr Przemysław Ciesiółka, dr Tomasz Kossowski, dr Patryk Kaczmarek. Uczestnikom debat nasz Wydział przedstawiła w krótkim filmie dr inż. Malwina Balcerak.
Poznańska Liga Debat, organizowana przez Fundację „Projekty Edukacyjne” ma na celu:
- promowanie wysokich standardów debaty publicznej, w tym szacunku dla rozmówców i umiejętności argumentacji,
- rozwijanie kompetencji komunikacyjnych i retorycznych wśród młodzieży,
- upowszechnianie idei debat oksfordzkich w szkołach i w środowisku akademickim,
- popularyzację wiedzy w atrakcyjnej i angażującej formie,
- prezentację oferty poznańskich uczelni wyższych.
Wydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, jak co roku, ufunduje część nagród dla najlepszych zespołów i mówców.
Zapowiada się emocjonująca rywalizacja, w której uczestnicy będą musieli wykazać się nie tylko umiejętnościami argumentacyjnymi, ale także głęboką wiedza merytoryczną i zdolnością analitycznego myślenia.