Data publikacji w serwisie:

Polskie regiony wobec nowej rzeczywistości

Miło nam poinformować, że ukazał się kolejny zeszyt Pomorskiego Thinklettera pt. "Polskie regiony wobec nowej rzeczywistości", w którego opracowaniu uczestniczył również nasz Wydział.

Polska polityka regionalna – w perspektywie kilku najbliższych lat – będzie musiała przejść znaczącą transformację celów i sposobów działania. Nie obędzie się także bez przeformułowania ról samorządów terytorialnych (regionalnych i lokalnych), rządu oraz Komisji Europejskiej – najważniejszych partnerów w jej programowaniu i zarządzaniu. Jest to pochodną zarówno ewolucji procesu integracji europejskiej, który wpływa na politykę spójności – głównego sponsora polityki regionalnej w Polsce, ale także kilku niewystępujących wcześniej zjawisk. Te – o charakterze zarówno wewnętrznym, jak i zewnętrznym – tworzą nowe wyzwania, na które polska polityka regionalna będzie musiała odpowiedzieć.

Samorząd terytorialny w Polsce jest największym osiągnięciem naszej transformacji ustrojowej i gospodarczej. Jest on gwarantem demokracji i stanowi podstawę efektywnego zarządzania państwem. Skutecznie działający, wspomaga rozwój społeczno‑gospodarczy, poprawia poziom i warunki życia mieszkańców. Każdy obszar posiada jednak odmienny kapitał terytorialny. Czym on jest i dlaczego jest tak ważny dla rozwoju? Jakie wyzwania czekają regiony w nadchodzących czasach? Gdzie szukać adekwatnych odpowiedzi?

Zeszyt Pomorskiego Thinklettera pt. "Polskie regiony wobec nowej rzeczywistości", w którego opracowaniu uczestniczył również nasz Wydział można pobrać w formie e-booka ze strony: https://www.kongresobywatelski.pl/wp-content/uploads/2022/08/pomorski_thinkletter-2-2022.pdf.

Zapraszamy do lektury.