Podpisanie umowy na dofinansowanie Demonstracyjnego Ogrodu Klimatycznego przy Collegium Geographicum UAM

Miło nam poinformować, że dnia 29 września 2023 roku została podpisana umowa na dofinansowanie Demonstracyjnego Ogrodu Klimatycznego przy Collegium Geographcium UAM. Demonstracyjny Ogród Klimatyczny przy Collegium Geographicum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dofinansowano dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w formie dotacji w kwocie 127 500 zł.

Celem projektu jest rozwój terenowej infrastruktury służącej edukacji ekologicznej w zakresie adaptacji do zmian klimatycznych, zwłaszcza w kontekście retencji wody opadowej. Działania zrealizowane w ramach projektu przyniosą efekt ekologiczny o charakterze bezpośrednim i pośrednim. Efekt bezpośredni związany będzie z rozwiązaniami opartymi na przyrodzie, które umożliwią ograniczenie spływu powierzchniowego oraz pozwolą na wykorzystanie przechwyconej wody w okresach suszy. Proponowane rozwiązania obok retencji wody przyczynią się również do poprawy bioróżnorodności. Ekologiczny efekt pośredni związany jest z funkcją społeczną, jaką ma pełnić Demonstracyjny Ogród Klimatyczny. Ma to być otwarta przestrzeń służąca edukacji ekologicznej w zakresie zmian klimatu i możliwości adaptacji do nich. Infrastrukturę wybudowaną w ramach projektu planuje się wykorzystać do organizacji wydarzeń edukacyjnych skierowanych do uczniów szkół podstawowych, średnich oraz studentów. Ponadto przestrzeń Ogrodu będzie wykorzystywana podczas ogólnopoznańskich, corocznych wydarzeń edukacyjnych takich jak Poznańska Noc Naukowców, czy Poznański Festiwal Nauki i Sztuki. Dodatkowo każdy użytkownik ogrodu klimatycznego będzie mógł samodzielnie i w przystępny sposób poszerzyć swoją wiedzę na temat demonstrowanych rozwiązań wspierających małą retencję wodną dzięki tablicom edukacyjnym zainstalowanym w ramach ścieżki dydaktycznej.