Data publikacji w serwisie:

Nowi stypendyści Programu Kirklanda

Kontynuując wieloletnią współpracę z Fundacją Liderzy Przemian oraz Polsko – Amerykańską Fundacją Wolności w bieżącym roku akademickim (2020/2021) gościć będziemy na Wydziale dwóch nowych stypendystów Programu Kirklanda:

  • Elena Votchenko PhD - Kuban State University (Krasnodar, Rosja) – przygotowuje pracę dyplomową pt. "Environmental investments as a driving toolbox to promote circularity„ – opiekun dr hab. Robert Kudłak, prof. UAM (The Lane Kirkland Scholarship Program  9 miesięcy)
  • Andrei Bezruchonak PhD - Belarusian State University, Faculty of Geography and Geoinformatics (Minsk, Białoruś) – przygotowuje artykuł naukowy pt. "The geographic structure and impact of low-cost airlines on urban and regional socio-economic development: the case of Poland and Poznan„ – opiekun prof. dr hab. Paweł Churski (Kirkland Research Program  6 miesięcy)

Idee i założenia Programu Stypendialnego im. Lane’a Kirklanda wywodzą się bezpośrednio z misji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (PAFW). Są to m.in. wspieranie demokratycznych i wolnorynkowych przemian w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Program jest finansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, a administrowany przez Fundację Liderzy Przemian.

Program Stypendialny im. Lane’a Kirklanda od ponad 20 lat wspiera indywidualny rozwój młodych, ambitnych i aktywnych obywateli państw Europy Wschodniej, Kaukazu Południowego i Azji Centralnej. Celem Programu jest dzielenie się polskim doświadczeniem transformacji ustrojowej i integracji z Unią Europejską. Wśród ponad 900 absolwentów Programu są członkowie rządów, parlamentarzyści, menadżerowie dużych międzynarodowych korporacji, kierownicy organów samorządowych i znani działacze społeczni. Program Kirklanda oferuje stypendia na dwusemestralne studia doskonalące na polskich uczelniach. O stypendium mogą się ubiegać posiadający wyższe wykształcenie młodzi liderzy i eksperci z 11 krajów: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Mołdawii, Rosji, Tadżykistanu, Ukrainy i Uzbekistanu zainteresowani rozwojem demokracji, gospodarki i społeczeństwa obywatelskiego w swoich krajach i w regionie. Realizacja Programu odbywa się w ramach 2 semestrów studiów na polskich uczelniach oraz co najmniej 2-tygodniowych staży zawodowych w instytucjach państwowych lub prywatnych. Zaproszenie do składania wniosków kierujemy do kandydatów zdecydowanych po zakończeniu stypendium wrócić do swojego kraju by tam wdrażać przygotowany w ramach stypendium projekt lub zdobytą wiedzę.

W 2016 roku utworzona została nowa ścieżka naukowa w ramach Programu Stypendialnego im. Lane’a Kirklanda – Program Kirkland Research. Stypendium przewidziane jest na okres od połowy września do końca stycznia (I semestr). Wspólne elementy z Programem Kirklanda to udział we wrześniowym zjeździe orientacyjno-przygotowawczym, 2 zjazdach stypendystów organizowanych w listopadzie i styczniu, a także możliwość uczestnictwa w ścieżce społeczno-kulturalnej oraz szkoleniach przygotowywanych dla stypendystów Kirklanda. Stypendyści w ramach programu Kirkland Research nie mają obowiązku uczestniczenia w zajęciach edukacyjnych. Obowiązuje ich indywidualna praca naukowa pod kierunkiem opiekuna naukowego, której efektem ma być przygotowanie artykułu naukowego. Podstawą uzyskania dyplomu ukończenia Programu jest zatwierdzony przez opiekuna naukowego do druku artykuł naukowy stypendysty oraz prezentacja efektów swojej pracy podczas styczniowego zjazdu stypendystów w Warszawie.

Witamy nowym stypendystów na naszym Wydziale i życzymy im owocnego pobytu, wielu interesujących doświadczeń naukowych i osobistych oraz satysfakcji i przyjemności z odkrywania tego co jeszcze nieodkryte…