27 września 2024 roku na WGSEIGP oraz WNGIG odbyła się kolejna edycja Nocy Naukowców.
Noc Naukowców to jedyna taka noc w Europie. Noc pełna niezapomnianych wrażeń! W tym samym czasie, w całej Europie odbywają się imprezy popularno-naukowe i rozrywkowe pod hasłem: Researchers’ Night.
Celem imprezy jest zbliżenie naukowców i społeczeństwa, stworzenie okazji do spotkania, poznania się i wspólnych działań. A wszystko to w atmosferze zabawy. Tej jedynej nocy naukowcy odchodzą od swoich codziennych obowiązków, aby bawić się wspólnie z publicznością, aby każdy mógł się przekonać, że nauka jest pasjonująca i ciekawa.
W programie obu wydziałów geograficznych znalazły się liczne nowe, jak i znane już propozycje, które od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród publiczności. W tym roku Pracownicy i Studenci przygotowali łącznie 14 wydarzeń tj. wykłady, pokazy, warsztaty, wycieczki, gry, konkursy i quziy. Wśród propozycji WGSEIGP były to:
- LABORATORIUM GLEBY – warsztat przygotowany przez prof. UAM dr hab. Karolinę Lewińską, prof. UAM dr hab. Cezarego Kaźmierowskiego, dr hab. Ewę Kacprzak, prof. UAM dr hab. Barbarę Maćkiewicz, dr inż. Magdalenę Szczepańską i dr Joannę Morawską, realizujących projekt LOESS - Literacy boost through an Operational Educational Ecosystem of Societal actors on Soil health. W trakcie warsztatu można było się dowiedzieć jak można wykorzystać odpady kuchenne w ogrodzie, jak różne bioodpady wpływają na jakość gleby i czy coś może na nich później rosnąć?
- TAJEMNICZY OGRÓD KLIMATYCZNY – warsztat w formie spaceru po Ogrodzie Klimatycznym, zrealizowanym w ramach projektu TeRRIFICA – Territorial RRI Fostering Innovative Climate Action. Ogród ten kryje wiele rozwiązań, które mogą ułatwić nam życie w ocieplającym się klimacie. W poszukiwaniu tajemnic ogrodu oprowadzali dr Piotr Lupa i prof. UAM dr hab. Katarzyna Fagiewicz.
- NA MIEJSKIM TORZE PRZESZKÓD – warsztat poprowadzony w Centrum Projektowania Uniwersalnego przez Prof. UAM dr hab. Lidię Mierzejewską, prof. UAM dr hab. Magdalenę Wdowicką, dr inż. arch. Kamilę Sikorską - Podymę, dr inż. arch. Martę Szejnfeld, dr inż. Adama Wronkowskiego, dr inż. Bogusza Modrzewskiego i mgr Paulinę Perkowską. W ramach warsztatów uczestnicy mieli możliwość poznania potrzeb i barier, jakie w swoim życiu, w środowisku miejskim napotykają osoby o różnych niepełnosprawnościach.
- WYDRUKUJ SWÓJ ŚWIAT – pokaz zrealizowany przez Prof. UAM dr hab. Lidię Mierzejewską, prof. UAM dr hab. Magdalenę Wdowicką, dr inż. arch. Kamilę Sikorską - Podymę, dr inż. arch. Martę Szejnfeld, dr inż. Adama Wronkowskiego, dr inż. Bogusza Modrzewskiego i mgr Paulinę Perkowską. Podczas pokazu uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z technologią wydruków 3D oraz wykonania makiety zagospodarowania przestrzennego wybranego obszaru przy użyciu wydrukowanych na drukarce 3D elementów zagospodarowania przestrzennego takich jak: budynki, drzewa, krzewy, pojazdy itd.
- CZY RECYKLING MOŻE POMÓC CHRONIĆ POPULACJĘ PSZCZÓŁ? Na to pytanie odpowiadali prof. UAM dr hab. Barbara Maćkiewicz; prof. UAM dr hab. Michał Męczyński, dr hab. Ewa Kacprzak, mgr Krystian Koliński, wykonawcy projektu SenGA (Seniors in Green Action – from Hands to Minds to Souls). Warsztat miał na celu zaznajomienie uczestników z najprostszymi zasadami recyklingu produktów z metalu, pobudzić kreatywność i dowiedzieć się w jaki sposób stworzyć miejsce zamieszkania dla tak ważnych w przyrodzie owadów, jakimi są pszczoły. W trakcie warsztatów wykonano wspólnie eko-hotel dla zapylaczy wykorzystując materiały z recyklingu.
- PARTYZANTKA OGRODNICZA W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ – warsztat poprowadzony przez prof. UAM dr hab. Karolinę Lewińską, prof. UAM dr hab. Cezarego Kaźmierowskiego, dr hab. Ewę Kacprzak, prof. UAM dr hab. Barbarę Maćkiewicz, dr inż. Magdalenę Szczepańską i dr Joannę Morawską. Partyzantka ogrodnicza (guerilla gardening) jest formą oddolnych działań, czasami nie do końca legalnych, które prowadzą do zazielenienia miasta. Twórcy warsztatu stawiając na spontaniczność i inicjatywę młodzieży i jednak legalne działania zaprosili na produkcję bomb nasiennych i do wspólnego założenia rabaty.
Tegoroczni uczestnicy reprezentowali przede wszystkim dzieci szkolne i młodzież licealną, głównie z Poznania oraz m.in. LO z Międzyrzecza. W sumie tej nocy gościliśmy około 300 osób.
Dziękujemy wszystkim zaangażowym w merytoryczne przygotowanie tegorocznych propozycji Nocy Naukowców na naszym Wydziale. Szczególne podziękowania za wsparcie organizacyjne należą się Pani dr Renacie Popiołek z Centrum Marketingu - Sekcja Promocji, dr Ilonie Potockiej – Koordynator ds. Nocy Naukowców z WNGiG oraz osobom z działu administracyjno-technicznego obsługującego nasz budynek.
Już dzisiaj zapraszamy wszystkich pracowników i studentów naszego Wydziału do aktywnego współtworzenia następnej edycji Nocy Naukowców w 2025 roku.
dr inż. Magdalena Szczepańska
dr inż. Malwina Balcerak
mgr inż. Krystian Koliński
Wydziałowy Zespół ds. Nocy Naukowców