Nauka przez praktykę - ćwiczenia terenowe studentów WGSEiGP UAM w gminie Wągrowiec w ramach projektu „UNIWERSYTET JUTRA II”

W dniach 19-23 maja 2023 r. grupa 25 studentów Wydziału Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przebywała na ćwiczeniach terenowych w gminie Wągrowiec.

Ćwiczenia te zostały zorganizowane w ramach projektu „UNIWERSYTET JUTRA II – zintegrowany program rozwoju Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu”, współfinansowanego przez Unię Europejską (Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014–2020), a realizowanego wspólnie z Gminą Wągrowiec. Celem projektu pt. „Nauka przez praktykę – włączanie studentów w prace na rzecz jednostek samorządu terytorialnego”jest rozwój umiejętności praktycznych studentów poprzez wykonanie przez nich zadania polegającego na opracowaniu koncepcji wykorzystania zasobów przyrodniczych i kulturowych w planie zintegrowanego rozwoju gminy, we współpracy z mieszkańcami i przedstawicielami władz lokalnych.

Prace studentów prowadzone były pod opieką pracowników naukowych UAM: prof. dra hab. Tadeusza Stryjakiewicza, dra Bartłomieja Kołsuta, dra inż. Przemysława Ciesiółki oraz mgra inż. Krystiana Kolińskiego (koordynacja części badawczej) oraz przedstawicieli  gminy Wągrowiec: wójta Przemysława Majchrzaka, zastępcy wójta – Jerzego Łukaszczyka, kierowniczki Referatu Inwestycji – Moniki Kubalewskiej, inspektorów ds. planowania przestrzennego – Natalii Błaszczak oraz ds. promocji i turystyki - Kamili Kłos, (koordynacja części praktycznej). Wsparcia merytorycznego w zakresie analizy dziedzictwa historycznego oraz działaniach realizowanych w ramach międzynarodowego projektu „Cisterscapes – Cistercian landscapes connecting Europe” udzielił Marcin Moeglich z Muzeum Regionalnego w Wągrowcu. Badania terenowe zostały poprzedzone seminarium przygotowawczym, pracami analitycznymi oraz wyjazdem  studyjnym studentów na teren gminy w maju br., a zakończone prezentacją wstępnych wyników badań w Urzędzie Gminy w dniu 23 czerwca 2023 r. Interesującą częścią ćwiczeń było spotkanie dyskusyjne w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Bracholinie.

W czasie kilkudniowych badań terenowych studenci dokonali m.in. inwentaryzacji zasobów przyrodniczych i kulturowych wybranych obszarów gminy, przeprowadzili szereg wywiadów z przedstawicielami społeczności kilku wiosek oraz wybranych jednostek organizacyjnych (Urząd Gminy, szkoła, Gminny Ośrodek Kultury), a także opracowali koncepcje zagospodarowania przestrzennego takich wsi i obszarów jak Łekno (w powiązaniu z realizowanym obecnie programem rewitalizacji), Tarnowo Pałuckie, Bracholin, Bukowiec, Danabórz i Grylewo (te ostatnie w powiązaniu z projektem szlaku turystyczno-edukacyjnego wzdłuż rynny jezior gołaniecko-wągrowieckich oraz projektami mostu wiszącego między Danaborzem a Grylewem, pomostu muzycznego w Bukowcu, punktu widokowego w Grylewie, a także udostępnienia zapomnianego dziedzictwa rodu Pałuków w Danaborzu).

W ramach działań popularyzatorskich przewidywane są publikacje wyników badań w czasopismach naukowych „Rozwój Regionalny i Polityka Regionalna” oraz „Przegląd Planisty”, a także ich prezentacja podczas Dni Dziedzictwa Kulturowego, organizowanych przez Urząd Gminy i Muzeum Regionalne w Wągrowcu we wrześniu br.