Kolejna runda Poznańskiej Ligi Debat

W dniu 23 lutego br na Wydziale Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM zostanie rozegrana kolejna runda Poznańskiej Ligi Debat - turnieju debat oksfordzkich dla szkół ponadpodstawowych.

Tegoroczne tezy debat związane będą z profilem naukowo-badawczym Wydziału. Zostały one sformułowane następująco:

1. Suburbanizacja jest większym zagrożeniem dla środowiska niż "betonoza"
  2. Po Europie lepiej podróżować pociągiem niż autem

W rozgrywkach weźmie udział 16 czteroosobowych reprezentacji poznańskich szkół ponadgimnazjalnych.

W związku z organizacją wydarzenia tydzień przed rundą ligową pracownicy naukowo-dydaktyczni Wydziału: dr hab. Łukasz Mikuła i dr Tomasz Kossowski zapewnili uczestnikom dodatkowe wsparcie merytoryczne poprzez wykłady wprowadzające do tematyki debat. Obaj wykładowcy zasiądą również jako eksperci w składach sędziowskich oceniających zespoły w trakcie rozgrywek, a dodatkowo dołączą do nich w tej roli prof. UAM dr hab. Adam Radzimski, dr Przemysław Ciesiółka oraz dr Radosław Bul.

Projekt Poznańskiej Ligi Debat jest organizowany przez Fundację „Projekty Edukacyjne” i Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży, przy wsparciu Urzędu Miasta Poznania. Celem Ligi jest:

• upowszechnianie wysokich standardów prowadzenia debaty publicznej, takich jak szacunek dla oponenta, umiejętność słuchania i prowadzenia kulturalnej dyskusji
  • rozwijanie umiejętności komunikacyjnych młodzieży, zachęcenie młodzieży do pracy nad własnym warsztatem retorycznym
  • upowszechnienie idei debat oksfordzkich w szkołach ponadpodstawowych i w środowisku akademickim,
  • upowszechnianie wiedzy z zakresu różnych dyscyplin naukowych w atrakcyjnej i angażującej formie
  • prezentacja oferty poznańskich uczelni wyższych.

Wydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM jest również fundatorem części nagród dla najlepszych zespołów i mówców.