Kampusy przyszłości – przyszłość kampusów

Na łamach czasopisma Prace Geograficzne Uniwersytetu Jagiellońskiego nr 162 i 163 ukazał się cykl artykułów poświęconych polskim kampusom. W dwóch powiązanych ze sobą artykułach Katarzyna Kulczyńska, Natalia Borowicz i Karolina Piwnicka-Wdowikowska oraz Barbara Konecka- -Szydłowska przedmiotem studiów uczyniły Kampus Morasko w Poznaniu (Prace Geograficzne 163 (ejournals.eu)).

W pierwszym z tekstów autorki przedstawiają historię tego założenia uniwersyteckiego, analizują jego strukturę funkcjonalno-przestrzenną oraz układ transportowy. W drugim autorka skupia się na ocenie przestrzeni publicznych Kampusu Morasko, porównując wyniki badań prowadzonych w 2006 i 2017 r., a więc w różnych okresach jego budowy. Badanie wykonano wśród studentów, a oceny dokonano w odniesieniu do pięciu podstawowych kategorii ładu przestrzennego: (1) urbanistyczno-architektonicznego, (2) funkcjonalnego, (3) estetycznego, (4) społecznego i (5) ekologicznego.