Data publikacji w serwisie:

Jubileusz 70. urodzin prof. dr. hab. Jana Hauke oraz uzyskanie statusu profesora-seniora UAM

W dniu 13 października 2023 roku społeczność Wydziału świętowała Jubileusz 70. urodzin prof. dr. hab. Jana Hauke oraz uzyskanie przez Jubilata statusu profesora-seniora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W trakcie uroczystości dziekan, prof. Paweł Churski podziękował prof. Janowi Hauke za lata wytężonej pracy naukowej i dydaktycznej na rzecz Wydziału oraz złożył najlepsze życzenia z okazji Jubileuszu. Dziekan przybliżył sylwetkę Profesora akcentując jego najważniejsze osiągnięcia badawcze i wymieniając kluczowe cechy Jubilata, do których należą towarzyskość, ciekawość świata i nieodparta chęć prowadzenia dyskusji (nie tylko) naukowej. W dalszej części wydarzenia Jubilatowi został wręczony egzemplarz zadedykowanego jemu  65. tomu czasopisma "Rozwój Regionalny i Polityka Regionalna". Prof. Jan Hauke zabrał również głos dziękując wszystkim, z którymi miał okazję współpracować. Uroczystość zakończyła się tradycyjnym pokrojeniem tortu przez Jubilata i wspólnym poczęstunkiem.

Drogi Profesorze - jeszcze raz serdecznie dziękujemy za to, że jesteś i liczymy na kolejne lata Twojej aktywności w ramach społeczności Wydziału.


dr hab. Jan Hauke, prof. UAM - biogram

Profesor Jan Hauke urodził się 1 października 1952 r. w Zagórowie. Jest z wykształcenia matematykiem. Kariera naukowa profesora Jana Hauke związana jest z  dwoma poznańskimi uczelniami: Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza (UAM) i Akademią Rolniczą (AR, obecnie Uniwersytet Przyrodniczy). Na UAM ukończył z wyróżnieniem studia matematyczne i uzyskał stopień magistra (1976 r.) oraz doktora nauk matematycznych (1984 r.). Stopień doktora habilitowanego nauk matema-tycznych uzyskał na Uniwersytecie im. Pawła Szafarika w Koszycach w  roku 2013. Już w czasie studiów w roku 1975 podjął pracę w Katedrze Metod Matematycznych i Statystycznych Akademii Rolniczej w Poznaniu i pracował tam do roku 1994. W roku 1993 podjął pracę  (przez jeden rok jednocześnie pracując na AR) na etacie starszego wykładowcy w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych (w roku 2019 Instytut uzyskał status Wydziału). Od roku  2014 do czasu przejścia na emeryturę w roku 2023 (po dokładnie 30. latach pracy na UAM) pracował na stanowisku profesora uczelni. W latach 1999-2014 pracował także na pełnym etacie w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej (obecnie Akademia Nauk Stosowanych) w Koninie.

W Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, pełnił dwukrotnie funkcję zastępcy dyrektora Instytutu (w latach 2011-2012 oraz 2016–2019).

Kierunki działalności naukowej profesora Jan Hauke koncentrują się wokół trzech dziedzin:

  • w zakresie matematyki – zajmuje się szeroko algebrą macierzy w tym szczególnie porządkami i  nierówności związanymi z macierzami oraz ich zastosowaniami w statystyce matematycznej,
  • w zakresie statystyki i ekonometrii przestrzennej – zajmuje się zarówno problemami teoretycznymi jak i praktycznymi, w tym doradztwem współuczestnicząc w wykorzystujących metody tych nauk badaniach empirycznych (w geografii fizycznej,  geografii społeczno-ekonomicznej, w naukach medycznych),
  • w zakresie geografii społeczno- ekonomicznej i badań regionalnych – zajmuje się zróżnicowaniem przestrzennym rozwoju społeczno-ekonomicznego.

Dorobek naukowy profesora Jana Hauke obejmuje ponad 110 opublikowanych prac. Jest autorem lub współautorem 4 monografii oraz jednego skryptu. Efekty swoich badań starał się publikować w znaczących czasopismach naukowych (18 prac w czasopismach z listy filadelfijskiej, 31 prac notowanych przez Scopus, posiadających ponad 1550 cytowań z indeksem Hirsha H=9 bez autocytowań, 31 prac notowanych przez Web of Science, posiadających ponad 1400 cytowań z indeksem H=11 bez autocytowań. W Google Scholar jego prace są cytowane ponad 3250 razy).Praca wspólna z dr. T. Kossowskim opublikowana w Quaestiones Geographicae w roku 2011 (pozycja 15 w wykazie publikacji) cytowana jest w bazie Scopus 995 razy (w Web of Science 863 razy, w Google Scholar   2098 razy). Praca wspólna z  prof. R. Bivandem oraz dr. T. Kossowskim opublikowana w Geographical Analysis w roku 2013 (pozycja 22 w wykazie publikacji) cytowana jest w bazie Scopus 284 razy (w Web of Science  266 razy, w Google Scholar 428 razy). Świadczy to dużym znaczeniu tych prac.

Profesor Jan Hauke uczestniczył aktywnie w kilkudziesięciu konferencjach międzynarodowych, odbył kilkanaście zagranicznych wyjazdów naukowych (prezentując wykłady na kilkunastu  znaczących uczelniach), w tym na stanowym Uniwersytecie w Baltimore (USA), Wolnym Uniwersytecie w Amsterdamie, Uniwersytecie w Dortmundzie (Niemcy) oraz Uniwersytecie w Saragossie (Hiszpania), współpracując z tak znakomitymi naukowcami (profesorami  zatrudnionymi na renomowanych uczelniach)  jak: C. R. Johnson, D. A. Griffith. (USA), S. Puntanen (Finlandia),  R. Bivand  (Norwegia), czy J. Mur (Hiszpania), którzy na jego zaproszenie byli również gośćmi UAM. Otrzymał dwa miesięczne stypendia zagraniczne na Uniwersytecie w Cambridge  (Wielka Brytania) – 1995 oraz na Politechnicznym Uniwersytecie w Walencji (Hiszpania) - 2000. Prowadził też wykłady dydaktyczne w ramach programów Tempus i Erasmus na kilkunastu uczelniach w Europie współpracujących z  UAM, w tym na  London School of Economics (Wielka Brytania) w roku 1997 -   dwa tygodnie, na Uniwersytecie w Dortmundzie (Niemcy) w roku 1997 - dwa miesiące oraz na Uniwersytecie w Amsterdamie (Holandia) w roku 1998  - dwa tygodnie. Był pomysłodawcą i współorganizatorem  międzynarodowych konferencji  (odbywających się co dwa od roku 2005) MAT-TRIAD, członkiem komitetów organizacyjnych międzynarodowych konferencji LINSTAT.

Profesor Jan Hauke brał również udział w kilku krajowych projektach badawczych, w tym pełniąc funkcję kierownika projektu. Zrecenzował  kilkadziesiąt publikacji dla ponad 20 różnych czasopism,  w tym dla tak prestiżowych jak Linear Algebra and Its Applications, Journal of Multivariate Analysis, Geographical Analysis, Cities i Habitat International. Był recenzentem rozprawy doktorskiej przeprowadzonej na Uniwersytecie w Madras (Indie) w roku 2013 oraz grantu Włoskiego Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego (w ramach PRIN 2017).

Jako nauczyciel akademicki profesor Jan Hauke ma duże zasługi w kształceniu młodzieży. W ramach działalności dydaktycznej prowadził wykłady i ćwiczenia z matematyki, statystyki oraz ekonometrii dla studentów wszystkich wydziałów Akademii Rolniczej w Poznaniu, studentów zarzadzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, studentów zarzadzania i mechaniki i budowy maszyn PWSZ w Koninie, studentów zarządzania Wydziału Prawa UAM i (przez ostatnich 30 lat) dla studentów Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych oraz (od roku 2019) dla studentów Wydziału Geografii Społeczno-Ekonomicznej UAM. Aktywnie udzielał się  także w konsultacjach statystycznych pomagając kilkunastu osobom przygotowującym prace doktorskie i habilitacyjne z zakresu geografii oraz medycyny.

Za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne oraz działalność organizacyjną  otrzymywał  rektorskie nagrody na  Akademii Rolniczej, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza oraz w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koninie. Jest odznaczony Złotym Medalem za Długoletnią Służbę oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Profesor Jan Hauke jest żonaty, ma dwie córki: Zofię, która jest architektem i Marię, która jest grafikiem komputerowym oraz trzech (jego zdaniem wspaniałych) wnuków, którzy dostarczają mu wielu radości Jego hobby to polityka, historia, szczególnie ta w wymiarze lokalnym i rodzinnym oraz  biografie sławnych ludzi i ciekawostki tego świata, którymi stara się dzielić z koleżankami i kolegami.

Biogram opracowała: Barbara Konecka-Szydłowska