Jesteś zainteresowany/a dalszym rozwojem naukowym w dziedzinie nauk społecznych? Marzysz o prowadzeniu badań społecznych w odmiennych kulturach i odległych zakątkach globu? Nie są Ci obojętne sprawy zmian klimatycznych i zagłady bio oraz geośrodowiska naszej planety?
Jeśli szukasz interesującego startu w świat nauki zapraszam na konkurs do projektu w ramach dodatkowej puli miejsc do Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych UAM w dyscyplinie: geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna. W projekcie oferuję dwa miejsca na studiach doktoranckich w dla osób zainteresowanych rozwojem naukowym i realizacją rozprawy doktorskiej w obszarze relacji człowiek - miejsce/środowisko, a także zdobyciem umiejętności z zakresu prowadzenia ilościowych i jakościowych badań społecznych wśród Rdzennych Mieszkańców oraz społeczności lokalnych.
Projekt ‘GAP’: Studia nad "dialogiem człowieka z miejscem". Rozwinięcie pojęcia sprawczości miejsca w celu identyfikacji relacji człowiek-środowisko i rejestracji środowiskowych oznak zmian klimatycznych.
Kierownik projektu: prof. dr hab. Jacek Kotus tatra@amu.edu.pl; jacek.tusko@gmail.com, konkurs Opus 51 (26) numer projektu UMO-2023/51/B/HS4/00279
Założenia i cele projektu:
Podstawowe założenia projektu i, co bardziej istotne w tym przypadku, aktywności terenowych, wynikają z pytań: czy jako ludzie jesteśmy w stanie zrozumieć, że nasza planeta, konkretnie rozumiane miejsca/środowisko mogą być bytami więcej-niż-ludzkimi, które są we wzajemnym, niekończącym się dialogu z człowiekiem? Czy jesteśmy w stanie spoglądać na miejsca/środowisko, jako na istoty posiadające specyficzną jaźń? Czy jesteśmy w stanie utrzymywać ze środowiskiem/miejscami nas otaczającymi relację wzajemną i wyjść poza zorientowaną na człowieka perspektywę nadrzędnego użytkownika? Czy jesteśmy w stanie uczyć się zachowań od miejsc/środowiska w jego biotycznym i geograficznym wymiarze? I na końcu, ale wcale nie mniej ważne, co my jako członkowie społeczności lokalnych lub grup Rdzennych Mieszkańców (Indigenous Groups) myślimy o zmianach środowiskowych zachodzących obecnie w naszym najbliższym otoczeniu? Poszukując odpowiedzi na te pytania zespół ma zamiar zidentyfikować poziom sprawstwa i emancypacji miejsc/środowiska w świadomości, opiniach i poglądach badanych.
Cel zasadniczy projektu to konceptualne i empiryczne studia nad wspomnianym powyżej „głębszym poczuciem miejsca” w kontekście jego sprawczości oraz wzajemnymi relacjami człowiek-środowisko, a także rejestracja postrzegania zmian środowiskowych pod wpływem zmian klimatu.
Zestaw celów empirycznych:
- rozpoznanie postaw przedstawicieli Ludu Embera (Panama - region Darien) i Rdzennych Mieszkańców Kanady regionu Calgary (Stoney Nakoda First Nations) wobec miejsc/środowiska i sposobów doświadczania środowiska,
- rozpoznanie postaw przedstawicieli pozostałych obywateli Panamy i Kanady wobec miejsc/środowiska biotycznego i geograficznego oraz sposobów doświadczania środowiska
- identyfikacja deficytów badanych społeczeństw w zakresie „głębszego spojrzenia na miejsce/środowisko”,
- rejestracja oznak środowiskowych zmian klimatycznych na poziomie lokalnym, opisywanych przez przedstawicieli Rdzennych Mieszkańców i społeczności lokalne,
- budowa “map atrybutów” opisujących relację człowiek-środowisko w opinii grup rdzennych mieszkańców i pozostałych członków społeczeństw.
Szukam kandydatów zainteresowanych rozwojem naukowym w zakresie społecznych badań terenowych, w obszarze środowiskowym, rozbudową warsztatu badacza społecznego, badaniami społecznymi prowadzonymi w odmiennych kulturach i dotykających współczesnych problemów środowiskowych planety oraz gotowych spojrzeć na otaczające nas bio i geo środowisko z perspektywy koncepcji sprawczości (podmiotowości) bytów poza-ludzkich.
Kandydaci muszą posiadać biegłą znajomość języka hiszpańskiego (badania w Panamie) i/lub angielskiego (badania w Kanadzie), bardzo dobre umiejętności nawiązywania kontaktów interpersonalnych i otwartość na ludzi, gotowość do pobytów terenowych w obcych kulturach i wymagających warunkach terenowych (badania w regionie Darien- panamskie lasy tropikalne).
W projekcie przewidziane są środki finansowe na pobyty terenowe, udział w konferencjach i warsztatach oraz badania ilościowe, a także krótkoterminowy pobyt u partnera amerykańskiego w Uniwersytecie Teksańskim w Austin. Zespół doświadczonych badaczy z Polski i Teksasu pomoże Ci w budowaniu wniosków grantowych, nawiązaniu współpracy z renomowanymi ośrodkami zagranicznymi oraz rozwoju naukowym.
W projekcie planowane są dwa stanowiska dla doktorantki/doktoranta ze stypendium:
A. doktorat_1: planowana tematyka badań i rozprawy doktorskiej powiązana ma być z tematem „Sprawstwo oraz emancypacja bio i geo środowiska w opinii rdzennych mieszkańców oraz społeczności lokalnych Panamy.
B. doktorat_2: planowana tematyka badań i rozprawy doktorskiej powiązana ma być z tematem „Poza społeczną konstrukcję natury w narracji rdzennych przedstawicieli społeczeństwa Kanady i pozostałych mieszkańców.
Stypendia
Wartość fundowanych stypendiów to 5000 brutto czyli około 3 800 netto w pierwszych dwóch latach zatrudnienia oraz 6295 brutto po ocenie śródokresowej.
Harmonogram rekrutacji i inne szczegóły na stronach rekrutacyjnych UAM.