Data publikacji w serwisie:

Geografia kocha film, Poznań kocha Gdynię

Podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (12-17.09.2022 r.) pracownicy i studenci naszego Wydziału wzięli udział w badaniach terenowych projektu „Profil uczestnika festiwalu filmowego”. Projekt ten jest wspólnym przedsięwzięciem Pomorskiej Fundacji Filmowej, głównego organizatora Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Wydziału Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W badaniu udział wzięli także przedstawiciele Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu oraz Szkoły Filmowej w Łodzi. Projekt uzyskał wsparcie finansowe Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Głównym celem badania było określenie sposobów uczestnictwa w kulturze pod kątem zachowań i preferencji turysty kulturowego, uczestnika Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Dzięki temu będzie można uzyskać wiedzę na temat tego, jakie dobra i usługi (kulturalne i pozakulturalne) wybierają uczestnicy festiwali, a co za tym idzie, jakie gałęzie lokalnej gospodarki korzystają pośrednio na organizacji wydarzeń kulturalnych. Zbadany został także wpływ festiwalu filmowego na rozwój lokalny poprzez utworzenie profilu jego uczestnika: jego preferencji, zachowań konsumenckich, wyborów. Dodatkowo zbadano stosunek uczestników festiwalu do nowych mediów i nowych sposobów uczestnictwa w kulturze oraz zmieniające się kanały komunikacji marketingu dóbr i usług kultury.

Badania przeprowadzone podczas festiwalu w Gdyni mają przyczynić się do pogłębienia wiedzy z zakresu geografii kultury oraz zarządzania kulturą, ale także zaowocować konkretnymi argumentami na rzecz wspierania przez samorządy organizacji wydarzeń kulturalnych w regionie. Wiedza ta może w być wykorzystana w przyszłości w tworzeniu warunków do zwiększenia obecności kultury w życiu społecznym. Pozwoli to również na upowszechnienie wiedzy o wpływie festiwalu filmowego na rozwój lokalny i na gospodarkę lokalną.

Badania przeprowadzono w dniach 12-17 września 2022 roku podczas 47. FPFF w Gdyni. W tym czasie grupa studentów z Wydziału Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej i Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Szkoły Filmowej w Łodzi, pod opieką koordynatorów projektu, przeprowadziło badanie sondażowe na próbie 1204 uczestników festiwalu filmowego w Gdyni. Wyniki badań zostaną opracowane i zaprezentowane w postaci raportu.

Skład zespołu badawczego był następujący:

  1. prof. UAM dr hab. Krzysztof Stachowiak (Wydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej, UAM w Poznaniu) – koordynator badań i opiekun studentów-ankieterów
  2. dr Anna Wróblewska (Wydział Organizacji Sztuki Filmowej, Szkoła Filmowa w Łodzi) – koordynator badań
  3. mgr inż. Malwina Balcerak (Wydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej, UAM w Poznaniu) – koordynator badań i opiekun studentów-ankieterów
  4. Magdalena Bartylak (Wydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej, UAM w Poznaniu)
  5. Olivia Gdynia (Wydział Organizacji Sztuki Filmowej, Szkoła Filmowa w Łodzi)
  6. Klaudia Grobelna (Wydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej, UAM w Poznaniu)
  7. Lena Jarzębowska (Wydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej, UAM w Poznaniu)
  8. Alicja Kochner (Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych, UAM w Poznaniu)
  9. Anna Kostrzewa (Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych, UAM w Poznaniu)
  10. Dawid Kozubek (Wydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej, UAM w Poznaniu)
  11. Filip Kuczmarski (Wydział Organizacji Sztuki Filmowej, Szkoła Filmowa w Łodzi)
  12. Mateusz Kukuczka (Wydział Organizacji Sztuki Filmowej, Szkoła Filmowa w Łodzi)
  13. Szymon Ślugaj (Wydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej, UAM w Poznaniu)