Data publikacji w serwisie:

Dr hab. Michał Rzeszewski, prof. UAM i dr inż. Maciej Główczyński otrzymali nagrody Prezesa Rady Ministrów

W XXX edycji rozdania Nagrody Prezesa Rady Ministrów znalazło się dwóch laureatów z Wydziału Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej. Nagroda została przyznana w uznaniu znaczącego wkładu w rozwój polskiej nauki dr. hab. Michałowi Rzeszewskiemu, prof. UAM za wysoko ocenione osiągnięcie będące podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego oraz dr. inż. Maciejowi Główczyńskiemu za wyróżniającą się rozprawę doktorską.

Osiągnięcie habilitacyjne dr. hab. Michała Rzeszewskiego, prof. UAM pt. „Cyfrowe media przestrzenne w badaniach geograficznych” jest zlokalizowane na pograniczu tematyki mediów przestrzennych, mediów geospołecznościowych, podejścia krytycznego w systemach informacji geograficznej (Critical GIS) oraz metodologii badań geografii społeczno-ekonomicznej i geografii cyfrowej.  Autor analizuje media przestrzenne w kontekście relacji przestrzeń-człowiek-technologia, ich roli jako źródła danych i narzędzia komunikacji przestrzennej, a także krytycznie ukazuje ich metodologiczną specyfikę.  Publikacje wchodzące w skład cyklu są szeroko cytowane, wpisując się w międzynarodową dyskusję naukową oraz podkreślając ważne miejsce geografii cyfrowej w dyskursie o znaczeniu przemian cyfrowych współczesnego społeczeństwa.

Rozprawa doktorska dr. inż. Macieja Główczyńskiego pt. „Wpływ mediów przestrzennych na proces cyfrowego wytwarzania miejsc” napisana została w nurcie geografii cyfrowej. W pracy podejmowana jest problematyka relacji człowiek – miejsce – technologie, ze szczególnym uwzględnieniem kreowania nowych form przestrzenności, które związane są z dynamicznym rozwojem technologicznym i ucyfrowieniem wielu aspektów życia człowieka. Wskazane powyżej zmiany wiążą się z przeformułowaniem ontologicznych podstaw rozumienia współczesnej rzeczywistości, funkcjonującej w ramach dychotomii materialna-wirtualna, a także tworzenia i wyjaśniania wielowarstwowych powiązań między przestrzenią fizyczną i cyfrową. Tworzy to nowe wyzwania w zakresie badań powiązań między człowiekiem, miejscem oraz technologiami, ponieważ w miarę postępu technologicznego coraz trudniej odseparować doświadczenia człowieka w rzeczywistości wirtualnej od tych zachodzących w rzeczywistości materialnej.

Ze szczegółami dotyczącymi przyznanych nagród można zapoznać się na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (https://www.gov.pl/web/premier/nagrody-premiera).

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!