Dnia 13.12.2021 r. w chojnickim ratuszu odbyła się zorganizowana przez nasz wydział oraz miasto Chojnice debata strategiczna, podczas której prelegenci wraz z reprezentantami miasta omawiali "wyzwania strategiczne miasta wynikające z aktualnych procesów zachodzących w skali regionalnej, krajowej i międzynarodowej".
Debatę moderował Prof. dr hab. Tadeusz Stryjakiewicz, a w roli dyskutantów uczestniczyli: Prof. dr hab. Paweł Churski, Prof. dr hab. Jacek Knopek (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), Prof. dr hab. Tadeusz Palmowski (Uniwersytet Gdański) oraz Dr inż. Radomir Matczak (Związek Miast Polskich).
Debacie bacznie przysłuchiwali się także reprezentanci miasta, w tym liderzy z Chojnic, radni miejscy, urzędnicy, mieszkańcy oraz inne osoby angażujące się w życie Chojnice. W spotkaniu uczestniczyli również reprezentanci Koła Naukowego Zintegrowanego Planowania Rozwoju, którzy wraz z Dr. Bartłomiejem Kołsutem pracują nad Strategią rozwoju miasta Chojnice do 2030 r. w ramach zawartej umowy między Miastem Chojnice a Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Eksperci podczas debaty dzielili się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi otoczenia miasta Chojnice i jego roli w układzie regionalnym, a także zwrócili uwagę na zmiany zachodzące w ostatnim czasie w związku, m.in. z pandemią COVID-19 oraz jak one wpływają na rozwój miast takich jak Chojnice.
Prelegenci podkreślali jak ważna dla Chojnic powinna być współpraca ponadlokalna, planowanie zintegrowane, a także aspekty takie jak np. dostępność transportowa i rozwój infrastruktury. Zwrócono uwagę na potrzebę partycypacji społecznej, angażowanie mieszkańców w rozwój lokalny współpracę miejscowej wspólnoty z liderami samorządowymi oraz zachęcanie ich do pozostania w Chojnicach.
Eksperci określili ważne dla miasta cele i wyzwania, które Chojnice powinny uwzględniać w swoich działaniach. Były to między innymi: Chojnice miastem bez barier, miastem kompaktowym, subregionalnym centrum dostępności np. edukacyjnej, rozwoju innowacyjności. Zwrócili także uwagę na swego rodzaju ważne dla rozwoju miasta uwarunkowania, w tym aspekty przyrodniczo-turystyczne, które należałoby pielęgnować i promować w dalszych latach. Nie zapomniano również o aktualnej sytuacji na świecie, podkreślono, że pandemia w znaczy sposób wpływa na rozwój lokalny i ponadlokalny. Wobec tych zmieniających się uwarunkowań miasto powinno rozwijać się tak, aby mieć zdolność szybkiej adaptacji do nowej rzeczywistości po pandemicznej.
Mieszkańcy uczestniczący w spotkaniu w ramach części dyskusyjnej, nawiązywali do problemów jakie widzą w mieście i dzielili się swoimi spostrzeżeniami. Dostrzegli uwarunkowania miasta Chojnice i podkreślili, że warto je wykorzystać w planowaniu rozwoju. Podkreślili jak ważna jest strategia a w szczególności jej podsumowanie, stały monitoring i ewaluacja. Zauważyli również istotę współpracy Chojnic nie tylko z przedsiębiorcami, ale również z seniorami czy młodzieżą oraz innymi lokalnymi społecznościami. Mieszkańcy wskazali również na to jak ważne jest dla nich otoczenie, w tym aspekty środowiskowe.
Zebrane w trakcie debaty informacje zostaną wzięte pod uwagę w dalszych pracach nad strategią. Projekt dokumentu ma powstać do końca grudnia. Interesariusze będą mogli zapoznać się z jego treścią oraz uczestniczyć w kolejnych konsultacjach społecznych, podczas których będą mogli podzielić się opiniami na jego temat.
Z przebiegiem debaty można zapoznać się na kanale YouTube pod adresem: https://www.youtube.com/playlist?list=PL8F8w4sJhRXqwgEKHEnJpN4-Dhrv7XlIs