Ćwiczenia terenowe z przyrodniczych i społeczno-ekonomicznych uwarunkowań gospodarki przestrzennej

W dniach 12-23 czerwca studenci pierwszego roku gospodarki przestrzennej studiów licencjackich wzięli udział w ćwiczenia terenowych z przyrodniczych i społeczno-ekonomicznych uwarunkowań gospodarki przestrzennej, prowadzonych pod kierunkiem Małgorzaty Stępniewskiej, Iwony Zwierzchowskiej i Barbary Koneckiej-Szydłowskiej.

W ramach ćwiczeń przeprowadzonych na obszarze aglomeracji poznańskiej studenci zapoznali się z przyrodniczymi i społeczno-ekonomicznymi uwarunkowaniami obecnego, planowanego i możliwego zagospodarowania przestrzennego oraz mieli możliwość weryfikacji nabytej w czasie studiów wiedzy teoretycznej z obserwacjami terenowymi, materiałami kartograficznymi i dokumentacją planistyczną. Realizacja programu ćwiczeń obejmowała m. in. wizyty studyjne w Wielkopolskim Biurze Planowania Przestrzennego i Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, spacery badawcze po Kampusie Morasko, osiedlu Batorego, śródmieściu Poznania i dzielnicy Łazarz. W trakcie wyjazdu terenowego do podpoznańskiej Dąbrówki studenci zapoznali się z pozytywnymi i negatywnymi aspektami spektakularnego procesu suburbanizacji oraz z funkcjonowaniem „trzeciego” miejsca pracy coworkingu Parkova. Podsumowaniem ćwiczeń były prace kameralne i końcowe prezentacje studentów oraz dyskusja dotycząca uzyskanych wyników badań.